Nafta se stabilizovala nakon dvodnevnog pada, sa predviđanjima za američki dolar i monetarnom politikom u fokusu.
Brent se kupovao po ceni ispod 85 dolara za barel posle gubitka od 0,6 odsto u prethodne dve sesije, a West Texas Intermediate (WTI) bio je blizu 82 dolara. Američka valuta je ojačala u ponedeljak nakon atentata na američkog predsedničkog kandidata Donalda Trumpa, što je otežavajući faktor za sirovine, uključujući naftu.
Ipak, predsednik Federalnih rezervi (Fed) Jerome Powell rekao je da su nedavni ekonomski podaci u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) dali čelnicima više naznaka da je inflacija pod kontrolom, što bi moglo da najavi niže troškove zaduživanja i slabiji dolar.
Opširnije
Velike vrućine postaju pretnja rafinerijama nafte širom sveta
Temperature u Evropi su daleko iznad sezonskih normi i ne nazire se skoro rešenje
11.07.2024
Aramco emituje prvu obveznicu u tri godine, gađa tri milijarde dolara
Krajnji obim emisije mogao bi biti veći u zavisnosti od potražnje.
09.07.2024
NIS usvojio dividendu, akcionarima opet četvrt profita
Naftna industrija Srbije (NIS) kroz dividendu sa akcionarima podeliće četvrtinu svoje neto dobiti iz prethodne godine.
28.06.2024
Šest spornih tačaka koje mogu da poremete svetsku trgovinu
Prekid ključnih pomorskih puteva mogao bi da poremeti trgovinu i ponovo podstakne inflaciju.
10.07.2024
Sve u svemu, nafta je ove godine napredovala, vođena ograničenjima ponude OPEC+ i očekivanjima po pitanju smanjenja kamatnih stopa u SAD. Kina, međutim, ostaje ključni rizik za tržište sirove nafte, pri čemu je privredni rast zemlje neočekivano usporio na najslabiji tempo u poslednjih pet kvartala. Treći plenum u zemlji, koji postavlja široku osnovu za ekonomsku i političku poziciju te države, održava se ove nedelje.
"Usporavanje u Kini i dalje utiče na narativ o slabom poverenju potrošača", koje će se verovatno odraziti na smanjenje cena nafte, rekao je Vivek Dhar, analitičar u Commonwealth Bank of Australia. "Treći kineski plenum je trenutno u toku, ali je malo verovatno da će doneti bilo kakvu reformu politike koja menja igru, imajući u vidu trenutnu krhkost kineske privrede."
Mlako trgovanje naftom dovelo je do višegodišnje niske volatilnosti, pri čemu je implicitna volatilnost brenta – prognoza verovatnog kretanja sirove nafte koja je povezana sa cenama opcija – blizu najniže od 2015.
Cene:
-
Brent za septembarsko poravnanje je pao za 0,3 odsto na 84,61 dolar za barel u 10.34 u Singapuru;
-
WTI za isporuku u avgustu oslabio je za 0,3 odsto na 81,66 dolara za barel.