Kafa poskupljuje mesecima, pa i godinama unazad, tačnije od perioda pandemije i poremećenih lanaca snabdevanja, što se isprepletalo i s izazovima usled klimatskih promena.
Kako je Bloomberg Adria pisala sredinom juna, u Srbiji je došlo do viših cena kafe od jula, pri čemu je slabija berba jedan od glavnih okidača. Takođe, na to utiču ekonomske prilike u Brazilu, odnosno slabljenje nacionalne valute.
U međuvremenu je došlo i do slabijih padavina u Vijetnamu, najvećem svetskom proizvođaču kafe, što je ugrozilo rast robuste i arabike - najpoznatijih sorti.
Opširnije
Fjučersi za robustu porasli zbog slabih padavina u Vijetnamu
Fjučersi za robustu porasli su u četvrtak dok trgovci prate nivoe padavina u Vijetnamu.
04.07.2024
Slabljenje brazilskog reala i vreme utiču na fjučerse šećera i kafe
Fjučersi za šećer i kafu variraju, dok trgovci traže balans između vremenskih neprilika u Brazilu (najvećeg svetskog izvoznika ove dve robe) i oslabljene nacionalne valute - reala.
21.06.2024
NBS krenula putem ECB, padaju kamate u dinarima
Inflacija u Srbiji konačno je pala na 4,5 odsto međugodišnje i vratila se u granice cilja NBS tri plus/minus 1,5 odsto.
14.06.2024
Kafa u Srbiji poskupljuje od jula možda i do 50 odsto
Država će pomno pratiti da li će te izazove koji su na globalnom tržištu iskoristiti maloprodajni lanci da zajednički podignu cene
12.06.2024
Giuseppe Lavazza, predsednik pržionice kafe Luigi Lavazza SpA, rekao je u intervjuu da će cene nastaviti da rastu do sredine 2025. godine zbog manje ponude kod ključnih uzgajivača, te da će evropski potrošači morati da izdvoje još više za svoju dozu kofeina.
On je upozorio i na rast cena zbog novih propisa o krčenju šuma, piše Bloomberg.
Ovogodišnja loša žetva dovela je do toga da pržionice plaćaju čak 1.000 dolara iznad cena fjučersa za vijetnamsko zrno kafe, kaže Lavazza, navodeći da tako nešto još nije viđeno u istoriji industrije kafe.
Posebno ističe dugotrajan efekat ovakve situacije na tržištu.
Fjučersi za robustu porasli su za oko 60 odsto ove godine, dotaknuvši novi rekord od 4.667 dolara po toni u utorak. Zabrinutost u vezi sa sledećom žetvom povećava i strah od snabdevanja, jer je suvo i toplo vreme u Vijetnamu oštetilo stabla kafe ranije ove godine.
Regije na kojima se najviše uzgaja kafa u Brazilu takođe su se suočile sa teškim vremenskim uslovima, što je dovelo do povećanja cena arabike. U utorak su se fjučersi trgovali na dvogodišnjem maksimumu.