Nekoliko najvećih svetskih naftnih kompanija očekuje rekordnih 50 milijardi dolara profita u drugom kvartalu. Rastuća zarada je direktna posledica visokih cena energije koje su podstakle inflaciju, povećale pritisak na potrošače, povećale rizik od recesije i podstakle pozive za vanredne poreze.
Usled ove političke i ekonomske turbulencije, akcionari će možda morati u narednom periodu da ublaže svoja očekivanja koja se tiču povećanja prinosa.
"Postoji velika šansa da će zarada dostići vrhunac u drugom ili trećem kvartalu, uz mali pad nakon toga", rekao je Ahmed Ben Salem, analitičar u Oddo BHF-u. "Ova nadolazeća recesija smiruje stvari."
Opširnije
Raste cena sirove nafte, dok trgovci odmeravaju potražnju
West Texas Intermediate (WTI) napredovao je iznad 98 dolara po barelu.
22.07.2022
IEA: Rusija zaradila više uz manji izvoz nafte u junu
Vrednost izvoza nafte iz Rusije je u junu ponovo porasla iznad 20 milijardi dolara.
13.07.2022
SAD veruje da OPEC ima kapacitet da poveća proizvodnju nafte
Biden pojačano lobira kod naftnog kartela za veću proizvodnju da bi smirio rastuće cene energije.
12.07.2022
Rekordne cene goriva donele Shellu više od milijarde evra
Američki predsednik Joe Biden pozvao je energetske kompanije da smanje cene.
07.07.2022
Exxon Mobil, Chevron, Shell, TotalEnergies SE i BP, poznati i kao supermajorsi, spremni su da zarade još više novca nego 2008. godine, kada su međunarodne cene nafte skočile čak 147 dolara po barelu. To je zato ne samo što je cena nafte porasla tokom krize izazvane ratom u Ukrajini, već su i cene prirodnog gasa i marže prerade takođe oborile rekorde. Exxon vodi u grupi sa porastom od 46 odsto ove godine, dok je TotalEnergies najlošiji, iako i dalje raste za 11 odsto, dok je S&P 500 indeks pao za 17 odsto.
Mnoga velika tržišta su se našla u kritičnom nedostatku kapaciteta za preradu zbog kombinacije zatvaranja, investicija koje su zaustavljene zbog pandemije, sankcija Rusiji i odluke Kine da ograniči izvoz nafte.
Promet 3-2-1 na obali Meksičkog zaliva, gruba mera profitne marže od prerade barela sirove nafte, eksplodirao je na prosečnih 48,84 dolara u drugom tromesečju, što je više nego udvostručeno u odnosu na prethodnu godinu. Slična mera za Evropu, marža varijabilnih troškova kompanije TotalEnergies, porasla je tri puta na 145,70 dolara.
Rafinacija sada čini 26 odsto cene galona benzina u SAD, u odnosu na prosečnih 14 odsto u prethodnoj deceniji, prema podacima Uprave za energetske informacije.
Shell očekuje povećanje od milijardu dolara u rezultatima rafiniranja. Očekuje se da će Exxon, koji ima najveći nizvodni otisak među supermajorima, u drugom kvartalu zaraditi više od prethodnih devet zajedno, prema procenama koje je prikupio Bloomberg.
Ove marže prerade, koje zamažu oči, verovatno neće potrajati, rekao je Matt Murphy, analitičar Tudor Pickering Holt & Co iz Kalgarija. Visoke cene goriva, u kombinaciji sa širim porastom troškova života, štete potrošačima. "Potražnja za benzinom je lošija od predviđanja, vidimo stepen uništenja potražnje."
Kao rezultat toga, smatra se da su kompanije konzervativne uprkos rastućoj zaradi. Exxon će verovatno iskoristiti višak gotovine da smanji dug, kažu analitičari Citigroupa.
Neverovatni profiti nisu samo rezultat širokog rasta cena robe. Supermajorsi takođe troše mnogo manje nego što su prošli put kada je nafta bila iznad 100 dolara po barelu. Kapitalni rashodi se kreću do prognoze od 80 milijardi dolara ove godine, ali to je upola manje od 2013.
"Troškovi su u dugom, opadajućem trendu od 2014. godine", rekao je Paul Cheng, analitičar Scotiabank iz Njujorka. "Sa ovako dobrim cenama robe, to je savršena kombinacija."
Međutim, to nije nužno stav političkih lidera, poput američkog predsednika Joe Bidena, koji se bore za obuzdavanje nagle inflacije i smanjenje troškova potrošačke energije. Njihovi zahtevi za industriju nafte i gasa da podstaknu domaću proizvodnju nisu dobili veliku pažnju. Rukovodioci su oprezni u pogledu toga koliko dugo će visoke cene trajati i oprezni su u vezi sa velikim projektima fosilnih goriva koji mogu postati suvišni kako svet prelazi na čistiju energiju.
Ova situacija rizikuje političku reakciju. Velika Britanija je ranije ovog meseca uvela neočekivani porez na dobit od nafte i gasa. Italija je donela namet na energetsku industriju, dok u Francuskoj neki poslanici podržavaju ideju o posebnom porezu od čak tri milijarde evra (3,1 milijardu dolara) godišnje.
U SAD, Biden je kritikovao Exxon da zarađuje "više novca od Boga" i optužio druge naftne kompanije da iskorišćavaju visoke cene benzina, ali do sada nije bilo ozbiljnog političkog pritiska za porez na neočekivani prihod.
Uz ovu turbulentnu pozadinu, najprofitabilnija četvrtina u istoriji supermajorsa možda neće biti razlog za otvoreno slavlje.
"Većina kompanija u ovom kvartalu će bez sumnje prijaviti rekordnu zaradu", rekao je Cheng iz Scotiabank. "Ali sa potencijalom ozbiljne recesije i sećanja na 2020, očekujem da će menadžerski timovi biti konzervativni."