Zabrana izvoza drvne sirovine iz Srbije od koje se, između ostalog, pravi pelet, ističe krajem meseca. Međutim, proizvođači se i dalje žale da sirovine nema dovoljno, zbog čega cena peleta nastavlja da raste.
Dok se sabiraju rezultati te vladine odluke koja ističe za manje od deset dana i čiji je cilj bio da se situacija na tržištu peleta poboljša, nameće se i pitanje da li će ova mera biti produžena ili izvršna vlast sprema neku novu.
Sagovornici sa kojima su iz Bloomberg Adrije o tome razgovarali kažu da su se proizvođači peleta sastali sa predstavnicima države, a glavna tema je bila kako obezbediti dovoljno drvne sirovine za proizvodnju peleta.
Proizvođači ovog ogreva u Srbiji mesecima unazad upozoravaju da je ključni problem to što javno preduzeće "Srbijašume" nije obezbedilo dovoljno materijala za proizvodnju tog ogreva, iako sa njima imaju potpisane ugovore.
Iako smo dobili informaciju da se čak razmišlja o zabrani izvoza peleta iz Srbije, iz Privredne komore Srbije (PKS) su za Bloomberg Adriju rekli da to nije bila tema na prošlonedeljenom sastanku. Poznavaoci prilika smatraju da se ni tom merom ne bi mnogo dobilo, jer peleta nema dovoljno ni za domaće potrebe.
Podsetimo, Vlada Srbije je 26. maja donela odluku o zabrani izvoza drvnih sortimenata koji predstavljaju sirovinu za proizvodnju peleta, sečke, briketa i ogrevnog drveta. Privremena mera je sa rokom trajanja od 60 dana.
Kao razlog zabrane Vlada Srbije je tada navela da je tu odluku donela zbog "povećanog izvoza u prethodnim godinama i povećane tražnje za tom vrstom ogreva na svetskom tržištu".
Objašnjenje JP "Srbijašume" zbog nedovoljno isporučene količine drvnog asortimana bilo je da isporuka kasni jer je zbog produženog trajanja zime i snega bilo nemoguće započeti seču drva pre prvog aprila.
Rečeno je i da je drugi razlog za smanjenu ponudu peleta to što su prošle godine izvezene značajne količine, a oko 50 proizvođača tog energenta, među kojima je najveći firma biznismena Zorana Drakulića "Bio Energy Point", nisu ostavile sirovine za period zime dok ne počne nova isporuka iz "Srbijašuma".
Međutim, Drakulić tvrdi drugačije. On kaže da su "Srbijašume" nelegalno potpisale ugovore sa većim brojem "firmi", koje ne posluju u drvnoj industriji, kako bi ga dobili i po zvaničnim cenama od 4.160 dinara po kubnom metru, a proizvođačima peleta preprodaju po cenama i do 9.000 dinara.
Iz "Srbijašuma" su rekli da su za poslednjih osam godina podigli cenu drveta za pet odsto i da se drvo isporučuje po ceni od 4.000 dinara po kubnom metru.
Da su i jedna i druga strana "podjednako krive" za trenutnu situaciju, može se između redova protumačiti iz izjave predsednika Aleksandra Vučića, koji je u nedavnom gostovanju kratko rekao:
"Zabranjen je izvoz drveta, zbog loših stvari koje su uradile Srbijašume, ali i neki drugi".
Drakulić: Nije bilo razgovora o zabrani izvoza peleta
Drakulić je takođe za Bloomberg Adriju potvrdio da su imali sastanak sa predstavnicima vlasti oko peleta, ali da nije bilo razgovora o zabrani izvoza.
"U ovom trenutku smatram da i ne treba zabrana, jer mi trenutno i ne izvozimo. Koliko znam, niko od naših proizvođača, naročito većih, ne izvozi uopšte, jer imamo dosta veliko domaće tržište. Izvozimo nešto minimalno za Severnu Makedoniju, sa kojima imamo već desetogodišnju saradnju", rekao je Drakulić.
Naglašava da je sada prioritet snabdeti domaće tržište i naveo da individualni potrošači imaju prioritete, a da čak ni trgovcima ne daju robu dok se ne zadovolje potrebe individualnih.
Cena peleta u Srbiji otišla u nebesa
Prema Drakulićevim rečima, njegova firma je prošle godine prodavala pelet za 170 evra po toni, a ove godine oko 260 evra bez PDV-a. Kaže da nije tačno da je pelet skup "kao gas i ugalj", te da je i dalje najjeftiniji energent.
"Kada poredite gas, koji se sada prodaje po ceni od oko 1.900 dolara po 1.000 kubnih metara, onda bi to bilo kao da pelet košta 950 evra po toni, a pelet je 260 evra", rekao je Drakulić. Istakao je da su cene peleta veće ove godine zbog poskupljenja svega ostalog – goriva i struje, koja je za privredu od početka veća 55 odsto.
Srbija pre 10 godina 90 odsto proizvodnje izvozila, danas uvozi
Srbija je do pre 10-15 godina, kada se započinjalo sa intenzivnom proizvodnjom peleta, 90 odsto proizvodnje peleta plasirala u izvozu. Danas je sasvim drugačija situacija, više od 90 odsto domaće proizvodnje plasira se na domaće tržište, a količine koje nedostaju se i uvoze, rekli su iz PKS-a za Bloomberg Adriju.
Pad izvoza i porast uvoza peleta počinje od 2015. godine. Prema podacima PKS u tom period proizvodnja se kretala oko 80 tona godišnje i povećavala iz godine u godinu.
Izvoz peleta u prvih pet meseci ove godine nešto je niži nego u istom periodu prošle godine. Realizovan je na nivou od 12.000 tona, dok je u prvih pet meseci 2021. iznosio oko 15.000 tona.
Trgovci preprodaju pelet po mnogo višoj ceni
Drakulić je rekao da trgovci preprodaju pelet po mnogo višoj ceni i dodao da će njegova firma raditi samo sa trgovicima sa kojima se dogovore oko normalne marže.
Cena peleta na stovarištima u Srbiji kreće se između 350 i 410 evra za jednu tonu. Primera radi, na sajtu stovarišta peleta "Jakovljević" cene različitih proizvođača peleta se kreću između 42.000 i 45.000 dinara. Na sajtu stovarišta "Ogrev Iverak" cene peleta kreću se od 42.000, pa čak do 48.000 dinara.
Stovarište peleta Vujasinović na sajtu nema objavljene cene peleta, ali od osam proizvođača peleta, čak pet nemaju trenutno u ponudi. Pretpostavlja se da je reč o nestašici.
Na pitanje Bloomberg Adrije da li je se situacija na tržištu popravila nakon zabrane izvoza drvnih sortimenata, Drakulić kaže da se situacija nikako nije popravila, nego je još i gora.
"Vlada tom zabranom ništa nije postigla, imali smo sastanke sa predstavnicima Vlade i obećali su nam da će situaciju na tržištu peleta dovesti u red, Srbijašume su obećale da će ući u redovne isporuke, ali očigledno je da su interesi mnogo jači nego što to Vlada može da reši."
Pelet tražen i u Evropi, u Sloveniji nestašica, BiH zabranila izvoz
Da će cena peleta i dalje rasti, možemo zaključiti iz činjenice da su Rusija i Ukrajina dva najveća izvoznika peleta u Evropi. Zemlje su već počele da preduzimaju akcije: Austrija, Hrvatska i Crna Gora već neko vreme ograničavaju izvoz proizvoda od drveta.
Bosna i Hercegovina je nedavno, 15. juna, uvela potpunu zabranu izvoza, odnosno na 90 dana sa mogućnošću produženja.
Na nemačkom tržištu se za tonu peleta mora izdvojiti oko 500 evra, što je 40 odsto više nego pre šest meseci. Toliko novca je potrebno da se izdvoji i na švajcarskom tržištu. Cene na sledećem grafu izražene su u švajcarskim francima za tonu peleta.
U Sloveniji je u maju prosečna cena tone peleta upakovanog u vreće od 15 kilograma bila 344 evra, što je za četvrtinu više nego na početku grejne sezone.
Slovenački trgovci i dobavljači peleta kažu da umesto da pune skladišta za prodaju peleta pre početka grejne sezone, trenutno nemaju dovoljno zaliha ni za trenutnu prodaju. Problem nije samo nedostatak ponude, već i visoke i promenljive cene.