Cena nafte na svetskom tržištu je krenula ka najvećem nedeljnom padu od marta, jer su brige zbog svetske ekonomije zamaglile izglede o tražnji, a na rizičnu robu negativno je uticao i rast američkog dolara i porast prinosa na obveznice.
West Texas Intermediate (WTI) drži se iznad 82 dolara po barelu, a nakon što je u četvrtak završio dan na najnižem nivou od kraja avgusta. Referentni indeks američke sirove nafte je pao za više od devet odsto tokom ove nedelje, uz duboke gubitke u sredu i četvrtak.
Opširnije
Rusija produžava smanjenje izvoza nafte možda i do kraja godine
Rusija će zadržati smanjenje izvoza sirove nafte od 300.000 barela dnevno ovog meseca i potvrdila je planove da ih zadrži možda i do kraja godine.
04.10.2023
Zabrinutost oko kamatnih stopa spustila naftu ispod 90 dolara
Nedostatak snabdevanja delimično se kompenzuje rastom proizvodnje u SAD.
03.10.2023
Bugarska zabranjuje uvoz ruske nafte
Bugarski poslanici su u četvrtak odobrili predlog za postepeno ukidanje uvoza ruske nafte.
28.09.2023
Čijom naftom i gasom EU zamenjuje ruske?
Rat Rusije protiv Ukrajine naveo je EU da primeni nekoliko paketa sankcija protiv Moskve, što je direktno i indirektno uticalo na trgovinu naftom i prirodnim gasom.
29.09.2023
Cena nafte: Da li je 100 dolara za barel realna slika tražnje?
Hoće li cena barela probiti psihološku granicu od 100 dolara?
27.09.2023
Nafta je izgubila vrednost ove nedelje nakon loših podataka o potrošnji benzina u SAD, zajedno sa porastom zaliha motornog goriva. To je pokrenulo debatu o tome da li je raniji rast cena uništio potražnju za naftom, iako Goldman Sachs Group kaže da su zabrinutosti preterane.
"Pad potražnje za benzinom nije iznenađujući jer se erozija inflacije na kućne budžete vraća na noge", rekao je Vishnu Varathan, šef ekonomije i strategije za Aziju u Mizuho Bank Ltd. Ipak, nafta će ostati nestabilna tokom ovog kvartala zbog nedovoljno zaliha, dodao je on.
Nakon skoka u trećem kvartalu kada su lideri OPEC+, Saudijska Arabija i Rusija, smanjili nivo snabdevanja što je uticalo na pad zaliha, rast cena sirove nafte je preokrenut u poslednjih nedelju i po kako su eskalirali makroekonomski problemi. Ipak, i Moskva i Rijad su ponovo potvrdili svoju posvećenost smanjenju proizvodnje do kraja godine, pri čemu je Saudijska Arabija takođe povećala svoje zvanične prodajne cene.
Cene:
- WTI za isporuku u novembru porastao je 0,1 odsto na 82,42 dolara po barelu u 7.03 ujutru u Londonu. Pao je za 9,2 odsto za nedelju dana.
- Brent za decembarsko poravnanje dodao je 0,1 odsto na 84,15 dolara za barel.
Rasprodaja sirove nafte je delimično podstaknuta rastom američkog dolara, što čini robu skupljom za većinu kupaca.
USDEUR:CUR
USD
0,9491 EUR
cena na otvaranju
0,9479
prethodna cena na zatvaranju
0,9479
ovogodišnja zarada
1,6058%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
0,89 - 1,04
Pored toga, brz i značajan skok prinosa na obveznice preti da potkopa ekonomski rast povećanjem troškova zaduživanja za potrošače i kompanije, što potencijalno šteti i potrošnji energije.
Kratkoročni izgledi za naftu biće oblikovani kasnije u petak na osnovu mesečnih podataka o platnim spiskovima u SAD. Jačina iznosa će uticati na očekivanja za naredne korake Federalnih rezervi, koje su povećavale stope da bi ugušile inflaciju.