Turski predsednik Recep Tayyip Erdogan poziva nekoliko lidera Grupe 20 da ispune neke od ruskih zahteva kako bi pokušali da ožive sporazum koji je omogućio ukrajinske isporuke žitarica i smanjio globalne cene hrane.
Erdogan, koji je pomogao u posredovanju u prvobitnoj Inicijativi za crnomorsko žito 2022. godine, vrši pritisak na sastancima iza zatvorenih vrata sa liderima tokom samita G20 u Nju Delhiju ovog vikenda, rekli su izvori upoznati sa ovim razgovorima.
Iako napori Turske verovatno neće uticati na saveznike Ukrajine u SAD i Evropi, Erdoganovo prihvatanje ruskih zahteva naglašava izazove sa kojima se suočava u svom balansiranju nakon invazije Moskve na Ukrajinu. Turska je željna da obnovi isporuke prema sporazumu koji podržava UN, a koji je Moskva napustila u julu, ali Erdogan nije uspeo da ubedi ruskog predsednika Vladimira Putina da se ponovo pridruži sporazumu u razgovorima u Sočiju u Rusiji u ponedeljak.
Opširnije
Poljska, Mađarska i Slovačka traže produženje zabrane uvoza ukrajinskog žita
Poljska, Mađarska i Slovačka traže produženje zabrane uvoza žitarica iz Ukrajine do kraja godine.
07.09.2023
Erdogan planira da ubedi Putina da se vrati sporazumu o žitu
Portparol Kremlja, Dmitri Peskov, rekao je da će se sastanak održati uskoro, ali nije precizirao kada, prenosi Interfax.
29.08.2023
EU razmatra da subvencioniše transport ukrajinskog žita
Evropska komisija "ozbiljno razmatra" da subvencioniše transport ukrajinskog žita kroz svoje zemlje članice nakon što je nekoliko zemalja zabranilo uvoz, navodi poljski javni radio.
19.08.2023
Crnomorski žitni rat i njegove potencijalne posledice
Dejstvo datog sporazuma produžavano je na 120 dana sve do jula tekuće godine, kada je Rusija odbila da ga dalje produži.
06.08.2023
Ukrajina će izvoziti žitarice preko hrvatskih luka
Ukrajinsko ministarstvo spoljnih poslova najavilo je da će za izvoz žitarica koristiti hrvatske.
01.08.2023
Rusija odbila da produži sporazum o žitu
Kolaps sporazuma dodatni je pritisak na cene hrane.
17.07.2023
Turska traži od svetskih lidera da olakšaju bezbednost ruske hrane i đubriva od kompanije Lloyd's iz Londona i da ponovo povežu Moskvu sa SWIFT sistemom za međunarodna plaćanja, prema trojici turskih zvaničnika upoznatih sa diskusijama. Tražili su da ne budu imenovani.
Očekuje se da će članice G20 apelovati na "neposredne i nesmetane isporuke žitarica, prehrambenih proizvoda i đubriva/inputa iz Rusije i Ukrajine", kažu izvori Bloomberga upoznati sa diskusijama.
Očekuje se da će oni reći da je sporazum važan za zadovoljenje potražnje u zemljama u razvoju, posebno u Africi, i da pozovu na okončanje "vojnog uništenja" ili drugih napada na relevantnu infrastrukturu.
SAD i njegovi saveznici odbacuju tvrdnje Rusije da ograničenja sputavaju izvoz poljoprivrednih proizvoda iz Moskve i do sada su se odupirali pozivima da se ublaže sankcije.
Rusija je odbacila kompromis koji su predložile UN, a to bi bilo osnivanje podružnice banke Rosselkhozbank pod sankcijama i to dozvoliti na SWIFT-u, saopštilo je nekoliko evropskih diplomata. Rekli su da Turska tokom sastanaka često pominje status pregovora o žitu. Ankara pokušava da pronađe konsenzus u nastojanju da oživi sporazum, rekao je indijski zvaničnik.
Neizvesnost u pogledu budućnosti snabdevanja jednog od najvećih svetskih izvoznika žitarica doprinela je nedeljama nestabilnosti globalnih cena pšenice, kao i porast neprijateljstava u Crnom moru i oko njega.
Turska poručuje svojim kolegama da je način za oživljavanje sporazuma ublažavanje nekih sankcija, za koje Moskva tvrdi da je sprečavaju da uvozi poljoprivrednu opremu kao što su traktori ili rezervni delovi, rekli su turski zvaničnici.
"Rusija nudi milion tona žita afričkim zemljama u parodiji velikodušnosti", rekao je predsednik Evropskog saveta Charles Michel u izjavi na otvaranju samita. "Kakav cinizam i prezir prema afričkim zemljama, kada znamo da je crnomorski sporazum do sada isporučio više od 30 miliona tona izvoza, uglavnom u najugroženije zemlje."
Ukrajina je pregovarala sa Rumunijom i Bugarskom o alternativnoj pomorskoj ruti koja bi iz Ukrajine prolazila preko rumunskih teritorijalnih voda, saopštile su evropske diplomate. Međutim, taj put bi samo potencijalno pokrio neke od potreba.