Cene nafte su nastavile da padaju usled strahova od sporijeg privrednog rasta na svetskom nivou, koji su prevagnuli uprkos postojanim problemima sa strane ponude.
Indeks West Texas Intermediate (WTI) je pao i do 4,4 odsto u toku dana, a indeks Brent je u jednom momentu pao ispod 100 dolara po barelu. Međunarodni indeks je pao više od 10 dolara u utorak, što je bio njegov treći najgori dnevni pad u dolarskoj protivvrednosti. U međuvremenu, Ed Morse iz kompanije Citigroup Inc. rekao je da su moguće revizije potražnje za naftom usled visokih cena.
"Skoro svi su smanjili svoje prognoze u vezi sa potražnjom u 2022", rekao je Morse u intervjuu za Bloomberg.
Treći kvartal je od starta bio obeležen promenljivim trgovanjem. Usled odluka centralnih banaka, uključujući i Federalne rezerve, da povećanjima kamatnih stopa pokušaju da smanje stopu inflacije, investirori su počeli da računaju na sporiji privredni rast. Trgovci naftom pokazuju veću otpornost na cenovne pritiske, uglavnom usled rata u Ukrajini.
Iako je pad uslovljen brigama u vezi sa globalnom recesijom, osnove tržišta se nisu značajnije promenile. Odnos trenutno aktivnih i kasnijih brent fjučersa ukazuje na snagu tržišta, pogotovo kada se uzmu u obzir i ostali faktori proizvodnje i ponude, uključujući i izvozne kapacitete Kazahstana.
"Iako se šanse za pojavu recesije povećavaju, još je prerano da tržište nafte podleže tim pritiscima", rekao je analitičar iz kompanije Goldman Sachs Damien Courvalin. "Svetska ekonomija i dalje beleži rast, a očekuje se i da će tražnja za naftom rasti brže od svetske privrede."
Jačanje dolara, čija je vrednost dostigla najviši nivo u prethodne dve godine, takođe je negativno uticalo na trgovanje sirovinama. Jači dolar po pravilu čini sirovine kao što je nafta skupljima za investitore koji trguju drugim valutama.
Tražnja za naftom u Kini raste usled postepenog ukidanja mera za suzbijanje virusa korona. Ukupna potrošnja benzina i dizela je prethodnog meseca iznosila blizu 90 odsto od nivoa zabeleženog juna 2019, rekli su za Bloomberg izvori upoznati sa stanjem u energetskom sektoru Kine.
Cena fjučersa indeksa Brent za septembar je pala na 98,5 dolara po barelu u toku dana, dok je avgustovski WTI pao na 95,1 dolara po barelu ranije danas.