Rusija razmatra osnivanje jedinstvene trgovačke kompanije za izvoz đubriva u pokušaju da poveća svoj uticaj na cene na globalnim tržištima.
Ideju je u julu predložio osnivač kompanije UralChem PJSC Dmitrij Mazepin, rekli su dvoje sagovornika Bloomberga koji su upoznati sa situacijom, a koji su odbili da budu imenovani u tekstu jer informacije o kojima govore nisu javne. Ministar industrije Denis Manturov i premijer Mihail Mišustin su nakon toga razgovarali o toj temi, rekli su sagovornici i još jedna osoba bliska vladi. Nikakva odluka nije doneta i nije jasno kada će se ponovo raspravljati o predlogu, rekli su sva trojica.
Portparoli vlade nisu odgovorili na zahteve za komentar. Pres služba Uralhema saopštila je da nije upoznata sa tim predlogom.
Opširnije
Rusija pokušava da zaustavi pad rublje, razmišlja o prodaji prihoda od izvoza
Rusija bi mogla delimično ponovo da uvede kontrolu kapitala kako bi sprečila pad rublje na nivoe koji nisu viđeni od početka rata u Ukrajini.
16.08.2023
Cena nafte na putu drugog nedeljnog pada zbog poboljšanja ponude
Cena nafte na svetskom tržištu je na putu da zabeleži drugi nedeljni gubitak zbog znakova poboljšanja snabdevanja i pogoršanja ekonomske situacije u Kini.
25.08.2023
Rusija i Kina imaju kontrolu u svetskoj proizvodnji hrane
Đubriva su u prvom planu političke agende širom sveta.
21.02.2023
Analiza BBA: Visoka cena đubriva menja navike poljoprivrednika
Cene đubriva, važnog elementa u proizvodnji hrane, niže su u odnosu na vrhunac sa početka 2022. godine, ali i dalje ostaju na istorijsko visokom nivou.
30.01.2023
Rusija je najveći svetski proizvođač đubriva, sa proizvodnjom koja čini oko 15 odsto svetske godišnje potrošnje. Kompanije za proizvodnju đubriva nisu bile uključene u međunarodne sankcije zbog ruskog rata u Ukrajini zbog njihovog značaja za globalnu bezbednost hrane, ali su baltičke luke prestale da obrađuju većinu proizvoda, što je doprinelo padu isporuka. Egzodus globalnih brodarskih kompanija, nekih međunarodnih banaka i osiguravača iz Rusije takođe je otežao slanje robe u inostranstvo.
Neki veliki proizvođači đubriva ne podržavaju tu ideju zbog zabrinutosti da će to naštetiti poslovanju, rekla su dvojica sagovornika. Izvoz većine vrsta đubriva se već vratio na predratni nivo, tako da proizvođači ne vide kako će im taj predlog koristiti, kažu sagovornici.
Jedinstvena trgovačka kompanija mogla bi vladi dati veću kontrolu nad izvoznim prihodima i omogućiti joj mnogo veći uticaj na globalne cene. Rusija je tražila blaže uslove izvoza za svoje proizvođače đubriva u pregovorima o obnavljanju sporazuma o izvozu žitarica koji je Ukrajini omogućio da isporučuje preko Crnog mora i od kojeg je Moskva odustala prošlog meseca.
Kompanije trenutno trguju svojom robom preko Švajcarske i drugih trećih zemalja. Rusija je ranije imala trgovinski savez potaša sa Belorusijom koji joj je omogućavao da kontroliše 40 odsto globalne prodaje i cena hranljivih materija putem ograničenja proizvodnje. Cene potaše su pale kada je dogovor propao 2013.