Cene prirodnog gasa u Evropi porasle su jer rusko smanjenje snabdevanja usporava tempo punjenja skladišta, preteći da padne ispod nivoa koji je potreban da bi domovi u Evropi bili topli tokom naredne zime.
Fjučersi gasa su započeli nedelju sa porastom od čak 6,9 odsto. Nakon što je nedavno dotok gasa kroz glavnu rutu ka Evropskoj uniji smanjen za 60 odsto, kupcima je teže da nađu zamenu ruskom gasu. Nemačka upozorava na racionalizaciju, dok je evropski komesar za energetiku Kadri Simson rekao u ponedeljak da možda neće biti dovoljno snabdevanja širom sveta da bi se u potpunosti zamenili ruski tokovi.
"Postoji opasnost od scenarija u kojem bi gas morao da bude racionalizovan, što bi, po mom mišljenju, dovelo do ozbiljne ekonomske krize u Nemačkoj i Evropi", rekao je nemački ministar privrede Robert Habeck uoči sastanka ministara energetike Evropske unije u Luksemburgu. "Kriza snabdevanja u jednoj državi članici dovešće do ekonomske krize u drugoj."
Opširnije
EU se suočava sa rizicima manjka gasa za skladištenje
Ministri energetike zemalja EU treba da se sastanu u Luksemburgu
27.06.2022
Nemački ministar danas najavljuje planove za ruski gas
Očekuje se da ministar najavi drugu fazu plana za gas
23.06.2022
Evropski gas ide ka najvećem nedeljnom rastu cena od početka rata
Rusija je znatno smanjila isporuke ka Evropi, dok se LNG terminal u Americi revitalizuje posle požara
17.06.2022
Punjenje skladišta postalo je kritično za Evropu kako da preživi zimu, s obzirom da je potražnja za grejanjem na vrhuncu. Nivoi zaliha su trenutno više od pola popunjeni, ali to je i dalje ispod proseka u odnosu na poslednjih pet godina. Njihovo punjenje moglo bi se pokazati kao izazov ako se gasovod Severni tok, najveća veza između Rusije i EU, ne vrati u puni kapacitet nakon gašenja zbog održavanja, što se očekuje sledećeg meseca. Nemačka je izrazila sumnju da će se isporuke nastaviti preko veze koja prati radove.
Visoke cene gasa već primoravaju industrije da smanje potražnju i vrše dalji pritisak na evropsku ekonomiju koja se bori sa naglom inflacijom i slabim rastom. Rezerve gasa su takođe ključne kako bi sve članice bloka imale neometano snabdevanje tokom zime. Eskalirajuća kriza mogla bi da testira to jedinstvo.
Sve su veći pozivi na smanjenje potrošnje kako bi se izbegla takva situacija. Izvršni direktori francuskih energetskih kompanija pozvali su potrošače da odmah štede struju, gas i naftu. Nemačka vlada je već predstavila paket mera koji uključuje podsticaje industriji da smanji tražnju za energijom.
"Situacija je ozbiljna", rekao je Simson iz EU. "Ruski tokovi mogli bi još više pasti. Moramo da pojačamo odgovor na ovu rusku akciju. Rusija je izabrala taktike ucene. Moramo biti sigurni da smo spremni za svaki scenario."
Evropske kompanije su povećale uvoz tečnog prirodnog gasa i obezbedile više ugovora za dugoročnu nabavku uglavnom od američkih dobavljača. Međutim, predviđa se da će inkrementalne kupovine dostići 80 do 100 milijardi kubnih metara do 2026. godine, ili oko 60 odsto obima uvezenog iz Rusije 2021. godine, prema podacima Bloomberg Intelligence.
Holandski predmesečni gasni fjučersi porasli su 0,6 odsto na 129,25 evra po megavat-satu (oko 1.440 dolara za 1.000 kubnih metara) u 12.38. Prošle nedelje su porasli za 9,1 odsto.