Milijarderi iz bubble tea industrije žele da naprave svoj Starbucks
Akcije kineskog lanca Bubble Tea Auntea Jenny uspešno su se po prvi put pojavile na berzi
pre 5 sati
25. maj 2023, 16:41
Cena ruskog gasa za Srbiju iznosi između 310 i 420 dolara za 1.000 kubnih metara
Cena gasa u Evropi trenutno iznosi nešto niže od 300 dolara za 1.000 kubnih metara
Srbija je cenu ruskog gasa vezala za naftnu formulu i skok cene nafte joj ne odgovara
Bloomberg
Cena gasa na holandskoj TTF berzi u četvrtak se spustila na oko 26 evra po megavat-satu i trenutno je niža od cene po kojoj Srbija nabavlja ruski gas.
Srbija je prošle godine potpisala trogodišnji ugovor sa Rusijom, a kako taj ugovor nije bio transparentan, o ceni gasa javnost je saznala iz izjava srpskih zvaničnika. Prema njihovim ranijim izjavama, Srbija je tim ugovorom vezala cenu gasa za naftnu formulu i rečeno je da će se ona kretati između 310 i 420 dolara za 1.000 kubnih metara.
U trenutku sklapanja ugovora o snabdevanju gasom između Srbije i Rusije, u maju prošle godine, cena gasa na holandskoj TTF berzi iznosila je oko 70 evra po megavat-satu. Kasnije, tokom leta, cena gasa dostigla je više od 300 evra po megavat-satu, a počela je naglo da pada krajem prošle godine.
Ugovorom sa Rusijom Srbija je u proteklih godinu dana imala jednu od najnižih cena gasa u Evropi, dok su se druge evropske zemlje udaljavale od jeftinog ruskog gasa i tražile zamenu u skupljem američkom tečnom prirodnom gasu (LNG). Povoljnim ugovorom, Srbija je ostvarila velike uštede nego da je gas kupovala po berzanskim cenama.
S druge strane, cena nafte, za koju je Srbija vezala cenu gasa, nije doživela takvu sudbinu. Dok je cena gasa 11 puta niža u odnosu na prošlogodišnji rekord, cena nafte se i dalje dobro drži. Prema poslednjim procenama, cena nafte je ove godine u odnosu na prošlu niža između sedam i 10 odsto.
Ukoliko cena gasa nastavi da pada, a predviđanja o porastu cene nafte se obistine, to neće odgovarati Srbiji jer će u tom slučaju ruski gas plaćati skuplje od cene na berzi.
Srbija oko 90 odsto gasa koji troši dobija iz Rusije, a do naše zemlje transportuje se Turskim tokom. Ova gasna ruta jedna je od dve preostale kojom ruski gas stiže u Evropu. Kako u drugim evropskim zemljama, tako i u Srbiji postoji bojazan od totalnog prekida proticanja ruskog gasa.
Kapacitet gasovoda između Niša i Dimitrovgrada omogućiće prenos 1,8 milijardi kubnih metara prirodnog gasa godišnje, a to je ekvivalentno 60 odsto ukupne godišnje potrošnje Srbije.
Srbija godišnje troši oko tri milijarde kubnih metara gasa, od toga 2,2 milijarde kubnih metara dobija iz Rusije, a preostalih 800 miliona kubnih metara kupuje na tržištu po tržišnim cenama.
Ostaje nepoznato da li bi Srbija mogla da raskine ugovor sa Rusijom pre isteka roka od tri godine ukoliko ruska cena gasa postane nepovoljna za našu zemlju, kao i to da li bi ruska strana učinila izvesne korekcije cene za našu zemlju.