Alex Mashinsky, osnivač platforme za kripto zajmove Celsius Network, osuđen je na 12 godina zatvora zbog prevare nad stotinama hiljada klijenata koje je njegova firma privukla visokim kamatama na depozite u digitalnoj imovini.
Mashinsky, koji je priznao krivicu u decembru, osuđen je u četvrtak pred saveznim sudijom Johnom Koeltlom na Menhetnu. Savezni tužioci su tražili kaznu od 20 godina zatvora za 59-godišnjeg bivšeg generalnog direktora, nazivajući ga "grešnikom".
Bankrot kompanije Celsius deo je takozvane kripto zime (eng. crypto winter) iz 2022. godine, kada je zbrisano na milijarde dolara vrednosti digitalne imovine. U okviru politike predsednika Joea Bidena, Ministarstvo pravde je pokrenulo niz krivičnih postupaka protiv istaknutih ličnosti u kripto industriji. Sam Bankman-Fried, čija je kripto berza FTX propala četiri meseca nakon Celsiusa, trenutno izdržava kaznu od 25 godina zatvora zbog prevare, dok osnivač Terraform Labsa, Do Kwon, još uvek čeka suđenje.
Opširnije

Bitcoin premašio 100.000 dolara
Bitcoin je dostigao rekordnih oko 109.000 dolara 20. januara
08.05.2025

Pregled berzi - Konstantno, iz dana u dan neizvesnost, neizvesnost
Trumpovi ponovni napadi na američku centralnu banku, uključujući dosad najdirektnije pretnje o smeni predsednika Feda Jeroma Powella, dodatno su zaoštrili tenzije.
28.04.2025

Preokret - cena bitcoina počinje da se kreće nezavisno od Nasdaqa
Uobičajeno, bitcoin prati obrazac kretanja cena akcija američkih tehnoloških kompanija. Međutim, u poslednjih deset dana, cena je počela da se kreće u suprotnom smeru.
26.04.2025

Tesla ulepšala zaradu na Wall Streetu izbacivanjem kripto-gubitka
Tesla je iz svoje prilagođene zarade isključila 97 miliona dolara gubitaka po osnovu kriptovaluta, iako digitalna imovina ne predstavlja značajan deo poslovanja. Elon Musk je još 2021. najavio da kompanija ulazi u kripto, ali je većinu svojih tokena prodao godinu dana kasnije.
25.04.2025
Ipak, Mashinskyjeva presuda dolazi u trenutku kada se administracija Donalda Trumpa manje (u odnosu na Bidenovu) bavi istragama povezanim sa kriptovalutama, zauzimajući blaži stav prema toj industriji. Ministarstvo pravde je prošlog meseca izdalo nove smernice koje sugerišu da više neće krivično goniti određene vrste slučajeva, ocenjujući da ih je bolje prepustiti regulatorima. Ipak, administracija je istakla da će i dalje goniti slučajeve u kojima su investitori u kripto valute prevareni.
"Argumenti koji idu u prilog tokenizaciji i upotrebi digitalne imovine su snažni, ali to nije dozvola za obmanu", izjavio je okružni tužilac Menhetna Jay Clayton u saopštenju, povodom izricanja ove presude. "Pravila protiv prevare i dalje važe."
Celsius je stekao popularnost predstavljajući se kao bezbedna alternativa bankama za kriptovalute - ali sa znatno višim kamatama - oslanjajući se na harizmatične prezentacije Alexa Mashinskyog na Jutjubu i društvenim mrežama. Na svom vrhuncu, kompanija je upravljala imovinom u vrednosti od oko 25 milijardi dolara.
Međutim, tokom pada tržišta kriptovaluta u junu 2022, Celsius nije mogao da isplati korisnike koji su tražili povlačenje sredstava i već sledećeg meseca je proglasio bankrot. Tužioci su u četvrtak izjavili da su korisnici izgubili pristup kriptovalutama u vrednosti većoj od pet milijardi dolara kada je mreža obustavila povlačenja, iako su u međuvremenu uspeli da povrate oko tri milijarde.
Bloomberg
Kao deo nagodbe, Mashinsky je priznao da je davao nerealno optimistične izjave o finansijskom stanju kompanije u svojim video emisijama "Pitaj Mašinskog bilo šta" (eng. Ask Mashinsky Anything) na Jutjubu, kao i da je učestvovao u manipulativnom trgovanju da bi "napumpao" cenu CEL tokena. Prema navodima vlade, na trgovanju CEL tokenom Mashinsky je zaradio oko 42 miliona dolara.
Njegovi advokati - koji su naveli da je on otac šestoro dece, rođen u Ukrajini, odrastao u Izraelu, a u SAD došao 1988. godine - tražili su kaznu od malo više od godinu dana zatvora. Tvrdili su da ga je tržišni krah zatekao nespremnog i da nikada nije imao nameru da nekoga prevari.
Mashinsky je, brišući suze, u četvrtak izrazio žaljenje zbog svojih postupaka i nazvao svoje lažne izjave "neoprostivim". Rekao je da je odluka o obustavi povlačenja sredstava doneta u žurbi, u pokušaju da se zaštite najznačajniji korisnici platforme od potpunog gubitka.
"Sve što sam radio, radio sam da zaštitim svoju zajednicu, i nisam uspeo u tome", rekao je.
Njegovi advokati su sudiji Koeltlu poručili da Celsius ne treba porediti sa FTX-om i da je njihov klijent nefer prikazan kao "neka vrsta finansijskog serijskog ubice".
Ali tužioci su uzvratili rečima da je Mashinsky vodio "višegodišnju lažnu kampanju, iz lične koristi, koja je iza sebe ostavila milijarde dolara gubitaka i hiljade oštećenih korisnika". Naveli su i više od 200 pisama žrtava dostavljenih sudiji pred izricanje presude, od kojih su mnoge tražile strogu kaznu.
"Nije kriptovaluta bila loša opklada", rekla je pomoćnica američkog tužioca Allison Nichols na saslušanju u četvrtak. "Problem je bio Mashinsky."
Njegov advokat, Marc Mukasey, oglasio se saopštenjem nakon izricanja presude. "Zadovoljni smo što sud nije izrekao drakonsku kaznu koju je tužilaštvo tražilo", rekao je.
Petoro žrtava Mashinskyog govorilo je na izricanju presude, uključujući Hollisa Waitea (49), oca dve ćerke, koji je rekao da su mu gubici u Celsiusu ostavili ozbiljan problem - nije u stanju da finansira ćerkama studije. Waite je apelovao na sudiju da izrekne strogu kaznu kako bi poslao jasnu poruku drugim počiniocima finansijskih prevara.
"Ova situacija je veća od Alexa Mashinskyog", rekao je Waite.
Slučaj nosi oznaku SAD protiv Mašinskog, broj 23-cr-00347 (eng. US v. Mashinsky, 23-cr-00347), Okružni sud SAD, Južni okrug Njujorka.