Evropske cene prirodnog gasa produžile su šestonedeljni pad jer slaba tražnja obuzdava potrebu za agresivnijom kupovinom kako bi se popunile zalihe.
Referentne cene fjučersa pale su u ponedeljak na 32 evra, što je blizu najnižeg nivoa od jula 2021. Cene su više nego prepolovljene od početka ove godine zbog stabilnog snabdevanja, blagog vremena i snažnijeg doprinosa proizvodnje obnovljive energije.
Opširnije
Amerikanci grade LNG terminal i gasnu elektranu u Crnoj Gori
Američke kompanije Enerflex Energy Systems i Wethington Energy Innovation odabrane su da u Crnoj Gori izgrade terminal za uvoz i izvoz tečnog prirodnog gasa.
12.05.2023
Evropski gas na putu najdužeg nedeljnog pada od 2020.
Evropski prirodni gas je krenuo ka najdužem nedeljnom padu u poslednje tri godine, pošto je potražnja i dalje prigušena.
12.05.2023
Zelena energija za pet godina može da zameni ruski gas u EU
EU može da zameni ruski prirodni gas zelenim tehnologijama do 2028. godine, a veliki deo troškova te tranzicije može da se nadoknadi uštedom goriva.
11.05.2023
Počeli pregovori Srbije sa Azerbejdžanom o nabavci gasa
Srbija je zvanično započela razgovore sa Azerbejdžanom u vezi sa nabavkom gasa iz Kaspijskog regiona, potvrdila je u utorak ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović.
09.05.2023
Evropska kupovina gasa usporava zbog očekivanja daljeg pada cena
Kupovina prirodnog gasa potrebna za dopunjavanje skladišta u Evropi sporija je nego inače za ovo doba godine uprkos nedavnom padu cena.
08.05.2023
Tržište gasa u Evropi se oporavlja nakon što je Rusija prekinula isporuke nakon invazije na Ukrajinu prošle godine. Zalihe u regionu su neobično visoke - 63 odsto popunjenosti.
Industrijska potražnja za gasom u Evropi od januara do aprila bila je 20 odsto niža od petogodišnjeg proseka, kaže Rosaline Hulse, analitičarka Wood Mackenzie Ltd. Dok su neke zemlje ublažile pad potrošnje, to nije pokazatelj potpunog oporavka "više postepenog zagrevanja raspoloženja", rekla je ona.
Ipak, trgovci gledaju na mogućnost veće potrošnje gasa u narednim nedeljama ako vreme postane toplije. To bi moglo značiti da se više goriva koristi za napajanje klima-uređaja, dok energetske kompanije pokušavaju da popune zalihe gasa pre zime.
U međuvremenu, Grupa sedam i Evropska unija preduzimaju dalje korake da smanje svoje oslanjanje na rusku energiju. G7, koji se sastaje u Japanu kasnije ove nedelje, nastoji da spreči ponovno otvaranje ruta na kojima je Rusija prekinula snabdevanje, navodi se u nacrtu u koji je Bloomberg imao uvid.
EU raspravlja o 11. paketu sankcija, koji bi mogao da uključi zvaničnu zabranu severnog kraka naftovoda "Družba" iz Rusije, preneo je ranije Bloomberg. Svaka zabrana EU zahtevala bi punu podršku svih država članica.