Nakon prošlonedeljnog talasa prodaje, niža cena za fjučerse američke sirove nafte na početku trgovanja u četvrtak nije predstavljala veliko iznenađenje, ipak mali broj trgovaca je bio spreman za pad od 7,2 odsto, do koga je došlo u dramatičnim prvim minutama trgovanja.
Cena nafte West Texas Intermediate (WTI) pala je za skoro pet dolara po barelu nekoliko sekundi nakon otvaranja u Aziji u 6.00 u Singapuru, da bi se potom oporavila. Kada je, nekoliko sati kasnije, otpočelo trgovanje globalnim referentnim brendom brent, cena ovog tipa nafte pala je nešto više od jednog dolara po barelu.
Zbunjeni trgovci i analitičari ukazivali su na niz mogućih faktora, ali nijedan nije bio odlučijući: špekulanti koji odustaju od visokih opklada; pogrešne porudžbine (tzv. debeli prsti); algoritamska prodaja; pa čak i visoka pozicija opcionih ugovora ranije ove nedelje koja sada, kako izgleda, donosi gubitke... Sve su to moguća objašnjenja.
Opširnije
Cena barela nafte brent iznad 75 dolara
Cena nafte u Aziji se stabilizovala nakon što je u utorak pala za pet odsto.
03.05.2023
Ruska nafta i dalje pokreće evropske automobile
Još u decembru, Evropska unija je zabranila skoro svaki uvoz sirove nafte iz Rusije sa mora. Dva meseca kasnije proširila je zabranu na naftne derivate, pre svega dizel.
29.04.2023
Nafta ide ka najdužem mesečnom gubitku za osam godina
Usporavanje u SAD zabrinulo investitore.
28.04.2023
Dobit NIS-a bez ruske nafte manja za četvrtinu
Pokazatelj EBITDA je bio za 22 odsto niži u poređenju sa prvim kvartalom prethodne godine.
27.04.2023
"Moja prva misao je bila da su to morali biti 'debeli prsti'", rekao je Voren Paterson, šef sektora za robne strategije u ING-ju. "Ali razlog je mogao biti i da se, jednostavno, neko povlačio i takva promena u obimu trgovanja se može osetiti u tom trenutku."
Vandana Hari, još jedna iskusna analitičarka singapurskog tržišta, govorila je o "paničnoj prodaji".
Brz i oštar pad, a potom i brz oporavak predstavljaju poslednje značajne promene u burnom šestonedeljnom periodu na svetskom tržištu nafte. Cene rastu jer je OPEC+ smanjio snabdevanje, da bi potom bile povučene nadole zbog bojazni da će sporiji globalni rast i zabrinutost koja se javlja zbog američkog bankarskog sektora sniziti potražnju i umanjiti apetite ulagača kada su rizične investicije u pitanju.
Bizaran pad dogodio se u ranim časovima na azijskom trgovanju, koji su neretko neki od trenutaka sa najnižim obimom trgovanja. Ipak, tajming je bio neobičan. Obično se nagle promene dešavaju na samom otvaranju, a dobar ptimer za to je nalet koji je usledio nakon nedavnog smanjenja OPEC+. Ovog puta, međutim, prošlo je nekoliko minuta pre nego što su se cene značajno promenile.
U petom minutu trgovanja, više od 3.000 junskih fjučers ugovora promenilo je vlasnika. Tokom tog perioda, cene su iznenada pale za više od tri dolara i dostigle cenu od 63,64 dolara po barelu, najniži dnevni nivo od kraja 2021. Samo tri minuta kasnije, fjučersi za WTI naftu su se oporavili na 66 dolara po barelu, a bilo je potrebno nešto više od tri sata da bi cene na kraju dostigle zapravo porasle.
Razmere ovih kretanja cena postaviće nova pitanja u vezi sa zdravljem likvidnosti na tržištu, posebno imajući u vidu da je kretanje posebno bilo evidentno kada je WTI u pitanju, dok je brent ostao izolovan. Manji obim trgovanja i prevelika kretanja cena bili su ključna karakteristika na tržištima sirovina, u trenutku kada su više marže uticale na smanjenje aktivnosti.