Evropska unija (EU) postigla je dogovor o upotrebi klimatski pogodnih avio-goriva kako bi se postupno vazdušni transport doveo u sklad s ciljevima zelene tranzicije.
Pregovarači Evropskog parlamenta i zemalja članica dogovorili su se da količina održivih avio-goriva s manjim ugljičnim otiskom, dostupna na aerodromima u EU, mora iznositi šest odsto do 2030. godine, a od toga 1,2 odsto mora biti sintetički proizvedeno uz korišćenje obnovljivih izvora i ugljenika izdvojenog iz atmosfere. Do 2050. ta bi ukupna količina održivih goriva morala doći do 70 odsto uz udeo 35 odsto sintetičkih.
Već do kraja 2025. udeo održivih goriva trebalo bi biti na dva odsto. Pregovarači su se sporazumeli da niskougljenična goriva, kao nuklearno, takođe može doprineti ostvarenju cilja o upotrebi sintetičkih goriva.
Opširnije
Kašnjenja u lancu snabdevanja su izazov za Air Serbiju, kaže Marek
Veliki broj linija doprineo profitu nacionalne avio-kompanije u prvom kvartalu, kaže generalni direktor avio-kompanije Air Serbia Jiri Marek u intervjuu za Bloomberg Adriju.
25.04.2023
O’Leary: Ljudi imaju novca i žele da ga troše na putovanja
I dalje je pristupačnije leteti u Evropi, ali nema sumnje da cene letenja rastu kako se približavamo letu 2023. godine.
22.04.2023
Srećnik zbog greške kupio avionske karte vredne 250.000$ za 17.000$
Jedan srećnik sa brzim prstima ugrabio je avionske karte koje koštaju 250.000 dolara za samo 17.000 dolara.
20.04.2023
Air Serbia otkazala letove zbog protesta u Nemačkoj
Air Serbia objavila je da će u četvrtak biti prinuđena da otkaže dva leta između Beograda i Diseldorfa.
19.04.2023
Avio-karte za biznis klasu prodali greškom za kikiriki
Putnici s oštrim okom ugrabili su karte po znatno sniženim cenama u najotmenijim kabinama All Nippon Airwaysa.
19.04.2023
Boeingu treba keš, povećava proizvodnju aviona 737
Boeing je predao oko 53 aviona 'Max' prošlog meseca i ukupno 130 mlaznih aviona u prvom kvartalu, prema prognozi analitičara kompanije Jefferies LLC Sheile Kahyaoglu.
07.04.2023
Ovaj dogovor predstavlja iskorak u nastojanju dekarbonizacije u jednom od najproblematičnijih sektora, budući da su tehnologije poput letelica na vodonik ili električne baterije još uvek u razvoju.
U EU se nadaju da će se s rastom upotrebe biogoriva i sintetičkog kerozina tržište razviti, a cene pasti.
Prema izveštaju Evropska agencija za bezbednost vazdušnog saobraćaja iz 2022. godine, trenutno su održiva goriva u upotrebi tek na sitnih 0,05 odsto.
Zvaničnici avio-kompanija smatraju da bi upotreba skupljih goriva zbog skupljih karata mogla dovesti do manjeg prometa.
"EU mora razmišljati o održivim gorivima kao što razmišlja o vetroelektranama, solarnim panelima i drugim održivim tehnologijama s ciljem podržavanja energetske tranzicije u avijaciji", kazao je Laurent Doncel, vršilac dužnosti direktora u Airlines for Europe, najveće udruženja avio-prevoznika u EU.
Odluka EU da isključi sporne sirovine za biogorivo kao što su palmino ulje ili žitarice namenjene za ljudsku ishranu doživljena je u Evropskom savezu za promet i okolinu, koji okuplja nevladina udruženja iz tih područja, kao prava pobeda njihove kampanje. Ali s druge strane, upozoravaju da bi oslanjanje na ulja za kuvanje ili životinjske masti moglo prouzrokovati nestašice u drugim industrijama, što bi onda moglo povećati potražnju za palminim uljem.
Vazduhoplovstvo će takođe biti uključeno u EU tržište dozvola za emisije, odnosno avio-prevoznici koji deluju u EU moraće plaćati za emisije gasova staklene bašte koje proizvode.
Istovremeno će biti dani podsticaji za dekarbonizaciju u obliku 20 miliona ugljeničnih dozvola do 2030. kako bi se avio-kompanijama pomoglo u pokrivanju troškova održivih goriva.
Neke od kompanija, kao što su British Airways, Lufthansa, Air France-KLM i Ryanair, već su se obavezale na postizanje neto nulte emisije do 2050.
Evropski parlament i zemlje članice sada treba formalno da odobre postignuti dogovor.