Cena nafte se stabilizovala nakon dva dana rasta s neizvesnim izgledima potražnje koja je delimično neutralisana prekidima snabdevanja iz Iraka.
West Texas Intermediate trgovao je ispod 79 dolara po barelu nakon što je porastao za oko dva odsto tokom prethodna dva dana trgovanja. Tržišta goriva padaju kako se marže rafinerija u Aziji smanjuju, dok se očekivani nagli oporavak u Kini još uvek čini nedostižnim.
Što se tiče snabdevanja, isporuke iz Iraka ostaju u prekidu - zbog čega neki tankeri napuštaju tamošnje luke praznih ruku. Takođe postoje rizici snabdevanja u Sudanu, gde su se nastavile teške borbe između grupa koje se bore za kontrolu nad tom severnoafričkom državom.
Opširnije
Pad akcija u Kini pokazuje da entuzijazam ulagača bledi
Vrednost indeksa MSCI China pala je čak dva odsto u utorak, idući tako ka šestom danu pada.
25.04.2023
Tenzije između SAD i Kine oborile trgovinu dve velesile
Geopolitika utiče na trgovinu.
24.04.2023
Pajič: Centralne banke treba da budu fleksibilnije
Problemi za centralne banke nastavljaju da se gomilaju i na samom početku aprila.
03.04.2023
Međutim, ruski izvoz ostaje otporan, uprkos ranijem obećanju da će smanjiti proizvodnju, ublažavajući uticaj poremećaja na Bliskom istoku. Indijske rafinerije kupile su nešto ruske sirove nafte iznad gornje granice cena koju predvodi Grupa sedam, prema rečima indijskog ministra za naftu Pankaja Jaina. Međutim, većina transakcija i dalje je ispod granice, rekao je.
Sirova nafta sada se kreće na nekoliko dolara iznad mesta na kom je bila neposredno pre nego što su Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici početkom aprila uzdrmali tržišta iznenadnim smanjenjem proizvodnje. Očekivanja da će praznici u Kini sledeće sedmice povećati potrošnju mlaznog goriva daju određenu nadu da će cena nafte rasti.
Cene:
WTI za isporuku u junu pao je za 0,1 odsto na 78,70 dolara po barelu u 8.10 ujutro u Singapuru.
Brent za poravnanje u junu skliznuo je za 0,1 odsto na 82,66 dolara po barelu.