Londonska berza metala (LME) od ponedeljka je ponovo pokrenula trgovinu niklom unutar azijskog radnog vremena, čineći važan korak u pokušaju oporavka tržišta nakon prošlogodišnjeg poremećaja bez presedana.
Trgovina niklom krenula je u jedan sat iza ponoći po londonskom vremenu, više od godinu nakon što ju je LME zaustavio i otkazao ugovore vredne milijarde dolara, zbog iznenadnog rasta cena povezanih sa velikim kineskim proizvođačem Tsingshan Holding, i to od 250 odsto u nešto više od 24 sata.
Trgovanje je obnovljeno nedelju kasnije, međutim samo od osam sati po londonskom vremenu. LME je izvorno planirao da nastavi s azijskim trgovanjem pre sedam dana, međutim, to je odloženo zbog procene rizika od volatilnosti nakon otkrića da je manji deo uskladištenog tereta u skladišnoj mreži LME sadržao kamenje umesto nikla. Kasnije je objavljeno da u svetskom pregledu skladišta LME nije pronađen nijedan drugi takav slučaj.
Opširnije
Proizvođač aluminijuma kaže da će cene ostati pod pritiskom
Zbog usporavanja svetske ekonomije
07.03.2023
Cena zlata raste nakon propasti SVB
Cena zlata je jutros nastavila da raste nakon što je u petak skočila za dva odsto.
13.03.2023
Upozorenje iz Kine: cene metala za proizvodnju baterija će padati
Sve veće zalihe izazivaju prezasićenost, upozorila je vodeća kineska industrijska grupa.
14.02.2023
LME se nada da će prošireno vreme trgovanja doprineti prometu i olakšati istovremeno funkcioniranje između Londona i suparničkog tržišta u Šangaju. Dinamika tržišta nikla poprilično je ispod perioda od pre prošlogodišnje krize, a manjak likvidnosti je povremeno stvarao velike cenovne oscilacije.
"Promet se neće oporaviti tako brzo", smatra analitičar Gao Yin iz investiciono-analitičke kompanije Horizon Insights, dodajući da investitori još nisu vratili poverenje u ugovore za nikl.
Početak trgovine u ponedeljak bio je dosta prigušen, a cena je pala 0,7 odsto, na 23.300 dolara za tonu.
Cene formirane na LME uzimaju se kao referentne među trgovcima, pa im je važno da ta berza uspešno funkcioniše.
Zbog toga što pročišćeni oblik nikla kojim se trguje na berzi predstavlja tek mali procenat ukupne svetske proizvodnje nikla, veza između cene na LME i materijala koji se prodaje i kupuje za proizvodnju nerđajućeg čelika ili baterija za električna vozila, postala je poprilično nategnuta.
Tsingshan, koji proizvodi velike količine polupročišćenog nikla, sada gradi fabriku u Indoneziji za proizvodnju gotovog metala koji bi bio isporučen na LME. To bi pomoglo izbegavanju budućih problema s likvidnošću.
Nikl je ove godine imao najlošiji učinak na LME, uz pad cene od 21 odsto.
LME je od krizne situacije proteklog marta promenio niz pravila, uključujući i određivanje dnevnih cenovnih limita.