Nakon pada u sredu, cena nafte na svetskom tržištu se oporavlja pošto je američki dolar oslabio, a trgovci odmeravaju potencijal za bolju tražnju u Kini.
West Texas Intermediate (WTI) porastao je iznad 77 dolara za barel nakon gubitka od 3,1 odsto na prethodnoj sesiji, a nakon informacije o povećanju američkih zaliha. Pad je usledio i nakon što su Federalne rezerve podigle kamatne stope, ali je naglašeno da je ova centralna banka ostvarila napredak u borbi protiv inflacije. Američki dolar je pao na najniži nivo od aprila, čineći robu po ceni u toj valuti jeftinijom za mnoge kupce.
USDEUR:CUR
USD
0,9081 EUR
cena na otvaranju
0,9099
prethodna cena na zatvaranju
0,9099
ovogodišnja zarada
-2,8584%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
0,87 - 1,05
Cena nafte je na prethodnim sesijama uglavnom bila u padu jer su zabrinutosti zbog usporavanja u SAD-u bile jače od optimizma da će ukidanje kineske politike "Covid-Zero" ponovo podstaći potražnju u toj zemlji, koja je najveći svetski uvoznik nafte. Istovremeno, trgovci odbrojavaju do sledećeg kruga sankcija i ograničenja cena koje će Evropska unija i Grupa sedam uvesti na ruski izvoz zbog rata u Ukrajini.
"Cene dobijaju podršku zbog slabljenja američkog dolara", rekao je Ravindra Rao, šef istraživanja roba u Kotak Securities Ltd. u Mumbaiju. Međutim, "uz sve medveđe faktore, čini se da je teško da nafta ostane viša", rekao je on, navodeći povećanje zaliha, povećanje kamatnih stopa i zabrinutost zbog usporavanja.
Cene:
- WTI za isporuku u martu porastao je za 1,1 odsto na 77,23 dolara za barel u 12.55 u Singapuru.
- Brent za aprilsko poravnanje bio je viši za 0,9 odsto na 83,60 dolara po barelu.
Komitet OPEC+ je u međuvremenu preporučio da se proizvodnja sirove nafte održi stabilnom dok tržište čeka bolje nagoveštaje o potražnji u Kini i zalihama iz Rusije. Grupacija će zadržati proizvodnju na nivoima utvrđenim krajem prošle godine, kada je najavila smanjenje od dva miliona barela dnevno kako bi uravnotežila tržišta.