Nafta je porasla u skladu sa širim oporavkom tržišta u Aziji jer je optimizam u pogledu kineske potražnje nadmašio zabrinutost zbog usporavanja privrede.
Fjučersi West Texas Intermediate (WTI) porasli su u petak iznad 81 dolara za barel. Trafigura Grupa vidi mnoge pozitivne strane za tržišta nafte kako se potražnja oslobađa, posebno kada se potrošnja u Kini oporavlja nakon što je nacija ukinula strogu politiku "Covid-Zero".
Američki ekonomski rast nadmašio je očekivanja u poslednjem kvartalu 2022, ali i dalje postoji značajan rizik od recesije ove godine. Federalne rezerve su spremne da povećaju kamatne stope sledeće nedelje, iako se spekuliše da bi centralna banka mogla biti manje agresivna u pooštravanju monetarne politike.
"Tema za naftu ove godine je Kina plus ograničene ponude iz Rusije, u kontekstu recesije", rekao je Sean Lim, analitičar RHB Investment Bank Bhd u Kuala Lumpuru. "Očekujemo da će brent u prvom kvartalu u proseku iznositi 85 dolara."
Kineska tržišta su ove nedelje zatvorena zbog Lunarne nove godine i ponovo će se otvoriti u ponedeljak. Fjučersi sirove nafte malo su promenjeni za ovu nedelju.
Cene:
-
WTI za isporuku u martu porastao je za 0,4 odsto na 81,36 dolara po barelu u 13 sati u Singapuru.
-
Brent za poravnjanje u martu ojačao je za 0,4 odsto na 87,85 dolara po barelu.
Pažnja je usmerena na potencijalne posledice sankcija Evropske unije na ruske pomorske pošiljke naftnih derivata početkom sledećeg meseca. EU razmatra plan da ograniči cenu premijum izvoznih goriva kao što je dizel, i to na 100 dolara po barelu.