Diplomate Evropske unije (EU) prekinule su pregovore o ograničavanju cena ruske nafte, pošto su se Poljska i baltičke zemlje usprotivile predlogu koji smatraju previše velikodušnim prema Moskvi.
Učesnici pregovora su očekivali da će dogovor biti postignut u petak uveče, ali su pozicije ostale ukorenjene i razgovori su odloženi za ponedeljak, kažu ljudi upoznati sa ovim pitanjem.
Blok se našao u borbi oko toga koliko bi strogo trebalo da bude ograničenje cena koje predvodi Grupa sedam. Poljska i baltičke zemlje su ogorčene zbog predloga da se cene ruske nafte ograniče na 65 dolara po barelu, pošto je nivo iznad stopa po kojima Moskva sada prodaje. Poljska zahteva dodatne sankcije, mehanizam revizije i cenu ispod tržišnog nivoa, rekao je visoki diplomata.
Opširnije
Kako su cene gasa i nafte reagovale na najave ograničenja EU
Fjučersi gasa i nafte su oslabili nakon što je Evropska unija u sredu preporučila ograničenja cena.
24.11.2022
Ograničenje cene gasa je kozmetička mera
Predlog EU da se cena gasa ograniči na 275 evra po megavat-satu je kozmetička mera, rekao energetski konsultant Davor Štern u intervjuu za Bloomberg Adria TV.
23.11.2022
Sve veća neizvesnost u pogledu snabdevanja naftom i gasom
U Evropi postoji velika neizvesnost u pogledu snabdevanja naftom i gasom, kaže energetski stručnjak Aleksandar Kovačević.
22.11.2022
Sa Poljskom i baltičkim državama koje odbijaju predloženo, svađa je ogolila fundamentalnu napetost u srcu ideje o ograničenju cena. Zemlje su prinuđene da biraju između dva prioriteta koja je gotovo nemoguće rešiti: pokušaja da se uguše prihodi Rusiji i izbegavanja potencijalno bolnih skokova cene nafte koji bi mogli da nanesu štetu svetskoj privredi.
"Ako stavite previsoku gornju granicu cene, to baš i ne daje efekta", rekao je potpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis u intervjuu za Bloomberg TV. "Nafta je najveći izvor prihoda za ruski budžet, tako da je veoma važno da se ovo uradi kako treba da bi zaista imalo uticaja na sposobnost Rusije da finansira ovaj rat."
Zemlje transporta kao što je Grčka favorizuju viši nivo koji će pomoći da trgovina teče.
Pregovori su bili naporni jer je gornja granica od 65 dolara iznad cena koje Rusija već prihvata za svoju sirovu naftu - što je nivo koji je znatno snižen u odnosu na svetske standarde. To bi moglo omogućiti Moskvi da tvrdi da je to uobičajena stvar. Kremlj je saopštio da će odbiti da proda naftu bilo kome ko da svoj potpis za sprovođenje ograničenja - ali je u četvrtak, čini se, nagovestio da bi mogao da ublaži taj stav.
Krajnji rok se približava: sankcije EU za rusku naftu trebalo bi da stupe na snagu pet decembra, a poremećaj na tržištu će verovatno biti veći ako se ne uspostavi gornja granica cene.
Sankcije EU bi zabranile pristup osiguranju i uslugama za bilo koji brod koji prevozi rusku naftu. Ograničenje dozvoljava pristup tim uslugama, ali samo ako se nafta kupuje ispod određenog nivoa. Sjedinjene Američke Države (SAD) ranije su ove godine predložile ograničenje cena kao alternativu sankcijama EU koje su bile toliko stroge da su rizikovale zatvaranje dela proizvodnje.
SAD su tvrdile da bi skok cena izazvan sankcijama EU mogao na kraju da pomogne Putinu - kao i da bude poguban za svetsku privredu.
Cene nafte su poslednjih dana pale, delom na osnovu znakova da bi sporazum mogao da održi protok ruske nafte, ublažavajući pritisak na svetsko tržište.
Američki zvaničnici odbili su da komentarišu razgovore u petak.
(Dodat paragraf o američkim zvaničnicima)
- U pisanju teksta pomogli Jorge Valero, Maria Tadeo i Josh Wingrove