Cena nafte na svetskom tržištu je pala pošto su investitori procenjivali potencijalnu eskalaciju rata u Ukrajini nakon što je raketa ruske proizvodnje pogodila Poljsku.
Fjučersi West Texas Intermediate (WTI) pali su na 86 dolara po barelu nakon vesti o napadu. Ambasadori NATO-a održaće hitan sastanak u sredu, iako je američki predsednik Joe Biden rekao da je malo verovatno da je projektil koji je pogodio selo ispaljen iz Rusije.
Raketni udar dodaje još jedan element volatilnosti za trgovce koji žongliraju sa znacima zategnutog tržišta i zabrinutosti zbog usporavanja ekonomije. Poljski predsednik je rekao da je verovatno da će se nacija pozvati na član četiri Severnoatlantskog saveza, koji omogućava saveznicima da započnu razgovore o pretnjama nacionalnoj bezbednosti.
"Pozitivna volja brzo je nestala", rekao je James Whistler, direktor Vanir Global Markets Pte. "Cene nafte nastaviće da se bore za rast sve dok trgovci ne vide opipljive dokaze da Kina ublažava svoje mere protiv kovida."
Kina je ublažila neka od svojih strogih "Covid-Zero" ograničenja, ali najveći svetski uvoznik sirove nafte bori se s porastom infekcija. Broj slučajeva virusa porastao je u utorak na gotovo 20.000, što je najviši nivo od kraja aprila.
Cene:
-
WTI za isporuku u decembru bio je za 0,4 odsto niži na 86,57 dolara po barelu u 11.29 ujutro u Singapuru.
-
Brent za obračun u januaru smanjio se za 0,3 odsto na 93,61 dolara po barelu.
Rafal ruskih projektila pogodio je lokacije širom Ukrajine, pogađajući civile i kritičnu infrastrukturu. Naftovod "Družba", koji ruskom naftom snabdeva istočnu Evropu, zatvoren je u utorak nakon što je prekinuto snabdevanje električnom energijom, saopštila je mađarska energetska kompanija Mol Nirt.
Potencijal za eskalaciju preti još većem zaoštravanju tržišta, jer je Evropska unija već spremna da sankcioniše ruske tokove od decembra zbog rata koji je u toku. Međunarodna agencija za energetiku saopštila je da su tržišta ranjiva nakon što su zalihe nafte u razvijenim zemljama pale na najniži nivo od 2004. godine.