Cena nafte nastavlja da pada jer je zabrinutost investitora za buduću potražnju zasenila znakove smanjenja ponude pred zimu.
Cena West Texas Intermediate fjučersa pala je na oko 85 dolara po barelu nakon što su prethodnog dana zatvorili trgovanje sa gubitkom od 3,5 odsto. OPEC je ponovno smanjio svoje prognoze svetske potražnje u četvrtom tromesečju.
Kineska privreda usporila je u oktobru jer je epidemija virusa pokvarila raspoloženje potrošača i poremetila poslovne aktivnosti. Dok je vlada od tada ublažila neke od svojih mera za sprečavanje širenja virusa, broj zaraženih nastavlja da raste širom zemlje.
"Loši podaci iz Kini samo će poslužiti da učvrste mišljenje da će potražnja za naftom u zemlji ostati u padu sve dok stroga politika kontrole virusa korona ostane na snazi", rekla je Vandana Hari, osnivačica Vanda Insightsa u Singapuru.
Sirova nafta je izgubila oko trećinu svoje vrednosti od početka juna jer je sve dublje privredno usporavanje uticalo na potražnju. Ipak, Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici počeli su da smanjuju proizvodnju, a sankcije Evropske unije protiv Rusije takođe će uticati na ponudu. Razlika u ugovorima za različite mesece takođe nagoveštava da se radi o kratkoročnom ograničenju.
Međunarodna agencija za energiju će kasnije u utorak dati pregled tržišta, uključujući Kinu.
Cene:
-
WTI za isporuku u decembru bio je za 0,6 odsto niži na 85,39 dolara po barelu u 13.15 u Singapuru.
-
Brent za obračun u januaru smanjio se za 0,3 odsto na 92,89 dolara po barelu.
Kineski predsednik Xi Jinping i američki predsednik Joe Biden pozvali su u ponedeljak na smanjenje napetosti između dve najveće svetske privrede tokom susreta na Baliju, u Indoneziji.
Potpredsednica Federalnih rezervi Lael Brainard rekla je da bi američka centralna banka mogla uskoro da uspori svoj tempo povećanja kamata, iako je rekla da još ima dodatnog posla kako bi se smanjila inflacija, držeći tržišta na ivici. Agresivno monetarno stezanje glavnih centralnih banaka takođe je uticalo na potražnju.