Nafta je pala treći dan zaredom zbog izazovnih izgleda kineske potražnje i nakon što je izveštaj industrije ukazao na rastuće zalihe u SAD.
West Texas Intermediate pao je prema 88 dolara po barelu nakon što je pojeftinio za četiri odsto tokom prva dva dana u sedmici. Širenje virusa u Kini pokazuju napor s kojim se suočava strategija "Covid Zero", pošto čak ni oštre blokade i masovno testiranje ne uspevaju da rast broja slučajeva stavi pod kontrolu. U glavnom gradu Pekingu zabeležen je najveći broj slučajeva u više od pet meseci, sa 78 novih infekcija prijavljenih u sredu.
U SAD, Američki institut za naftu, koji finansira industrija, izvestio je da su zalihe nafte porasle za 5,61 milion barela prošle sedmice, prema izvorima upoznatim s brojevima, koje takođe pokazuju veće zalihe benzina. Službeni podaci Uprave za energetiku slede kasnije u sredu.
Sirova nafta se oporavila u oktobru nakon što su se Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici složili smanjiti zalihe, dok bi stroža ograničenja Evropske unije na tokove ruske nafte sledećeg meseca usred rata u Ukrajini takođe mogla povećati pritisak na cene. Uprkos nedavnom naletu slabih cena fjučersa, dated brent - najvažnija fizička cena nafte na svetu - porasla je ove sedmice iznad 100 dolara po barelu prvi put od avgusta.
"Novi porast broja slučajeva kovida u Kini dodatno je podstakao zabrinutost o tome koliko će brzo Kina odstupiti od svoje politike Covid-Zero", rekao je Charu Chanana, tržišni strateg kompanije Saxo Capital Markets Pte. "Dok kineska ograničenja u vezi sa virusom, zajedno s velikim povećanjem zaliha nafte u SAD opterećuju cene, i dalje ostaje zabrinutost oko strukturne ponude."
Trgovci su takođe pratili rezultate američkih izbora. Promena u ravnoteži snaga u Senatu i Predstavničkom domu mogla bi izbaciti iz koloseka zakonodavni program predsednika Joea Bidena i uticati na dolar, s potencijalnim udarom na naftu i druge robe.
Cene:
WTI za isporuku u decembru pao je za 0,4 odsto na 88,55 dolara po barelu u 6.15 ujutro u Londonu.
Brent za dospeće u januaru smanjio se za 0,2 odsto na 95,13 dolara po barelu.
Zasebno, Sjedinjene Države snizile su svoju prognozu proizvodnje nafte za 2023, najnoviji znak da se svetska tržišta sirove nafte ne mogu osloniti na američka polja škriljevca kako bi povećala snabdevanje dovoljno brzo da smanje visoke cene. Proizvodnja sledeće godine procenjuje se na 12,31 milion barela dnevno, prema izveštaju EIA objavljenom u utorak.