Cena nafte na svetskom tržištu je oslabila jer su se nakon završenog partijskog kongresa u Kini očekivanja smanjila.
West Texas Intermediate (WTI) u ponedeljak je pao na 84 dolara za barel pošto su investitori pregledali i niz odloženih kineskih ekonomskih podataka koji su pokazali mešoviti oporavak tokom trećeg kvartala. Jači dolar je takođe smanjio potražnju za naftom, čineći je po ceni u toj valuti manje atraktivnom.
Nafta je izgubila trećinu svoje vrednosti od juna jer strahovi od globalnog ekonomskog usporavanja i dalje vise nad tržištem. Međutim, znatno smanjenje proizvodnje OPEC+ i nadolazeće sankcije Evropske unije na tokove ruske nafte izazvali su zabrinutost u vezi sa izgledima za snabdevanje tokom zime.
"Nafta će ostati nestabilna jer se rizici od recesije i zaoštravanja ponude međusobno uravnotežuju", rekao je Gao Jian, analitičar kompanije Zhaojin Futures Co. "Tržište će se fokusirati na stope usklađenosti za smanjenje proizvodnje OPEC+ sledećeg meseca i da li će SAD pokrenuti protivmere dodavanjem zaliha."
Odluka Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika da obuzdaju snabdevanje od novembra izazvala je oštar ukor SAD, koje su prethodno pozvale proizvođače da daju više nafte kako bi se smanjila inflacija. Glavni savetnik za energetiku predsednika Joea Bidena rekao je u nedelju da je smanjenje u velikoj meri politički potez.
Cene
- WTI za decembarsku isporuku pao je za jedan odsto na 84,22 dolara po barelu u 7.20 ujutru u Londonu.
- Brent za decembarsko poravnanje izgubio je 0,9 odsto na 92,70 dolara po barelu.
Kina je prošlog meseca povećala uvoz i preradu nafte pošto su se rafinerije vratile sa sezonskog održavanja, dok je izvoz goriva skočio nakon dodele nove kvote. Ulazne pošiljke porasle su na najviši nivo od maja, prema proračunima Bloomberga na osnovu vladinih podataka.