Cene prirodnog gasa pale su zbog očekivanja da će Evropska unija doneti dodatne mere za suzbijanje nestabilnosti na tržištu u pokušaju da obuzda energetsku krizu.
Fjučersi gasa su pali za čak sedam odsto na najniži nivo u poslednja tri meseca. Evropska komisija planira da predloži privremeni mehanizam za sprečavanje ekstremnih skokova cena u trgovini derivatima kroz dinamičko ograničenje za transakcije u okviru Holandskog mehanizma za prenos vlasništva, navodi se u nacrtu dokumenta u koji je Bloomberg News imao uvid.
Tržište je bilo osetljivo na intervencije EU da obuzda posledice krize koja je podstaknuta inflacijom i dovela ekonomije na ivicu recesije. Izvršni ogranak bloka trebalo bi u utorak da predloži paket za ublažavanje uticaja naglih smanjenja snabdevanja iz Rusije na kompanije i potrošače. O tom planu će razgovarati lideri EU na samitu od 20. do 21. oktobra u Briselu.
Evropska skladišta gasa su popunjena oko 92 odsto, što je iznad petogodišnjeg proseka za ovo doba godine, a čemu doprinosi blago vreme i visoki nivoi uvoza tečnog prirodnog gasa. Ali neuspeh da se smanji potrošnja i hladnije vreme od uobičajenog mogli bi brzo da iscrpe skladišta i da otežaju njihovo dopunjavanje sledeće godine, posebno bez uobičajenih količina ruskog gasa.
Holandski gas, evropski standard, bio je za 5,7 odsto niži na 133,89 evra po megavat-satu, što je najniži nivo u toku dana od 29. juna.
Ipak, eskalirajući rat u Ukrajini i dalje nosi rizik od prekida u snabdevanju gasom koji prolazi kroz zemlju. Centralni Kijev je pogođen eksplozijama u ponedeljak rano ujutru nakon što je Rusija upotrebila bespilotne letelice kamikaze, rekao je šef kabineta ukrajinskog predsednika Andriy Yermak. Zasad, tranzitni tokovi gasa ostaju stabilni, ali sa smanjenim nivoom u poslednjih nekoliko meseci.