Cena gasa na holandskoj TTF berzi skočila je u poslednja tri dana sa 130 evra na 150 evra po megavat-satu. Niže temperature u Evropi uticale su na to da građani troše više energije i povlače veće količine zaliha iz evropskih gasnih skladišta, zbog čega je ovaj energent sve skuplji.
Nakon blažih temperatura u oktobru i novembru, pred Evropom je hladniji talas koji će testirati koliko se dobro pripremila za ovu zimu, ali i koliko su građani spremni da štede uprkos hladnoći. Prema prognozi Maxar Technologies, u decembru bi temperature mogle da budu i niže od proseka.
Cena prirodnog gasa na holandskoj TTF berzi iznosila je u ponedeljak oko 122 evra po megavat-satu, da bi u utorak skočila na oko 130 evra, u sredu na 140 evra, a danas je prešla 150 evra.
Opširnije
Hladni talas koji dolazi pokazaće koliko je Evropa spremna
Evropa se nada da će imati dovoljno gasa u prvoj zimi pošto je odustala od korišćenja ruskih gasovoda zbog rata u Ukrajini.
01.12.2022
Bela kuća odbacuje nemačke optužbe da SAD profitiraju od energetske krize
Većina LNG-a iz SAD se isporučuje prema dugogodišnjim ugovorima sa stranim trgovinskim kompanijama
29.11.2022
Ograničenje cena na čekanju, EU ne može da se dogovori
EU zasad pauzira odobravanje paketa hitnih mera za suzbijanje posledica visokih cena prirodnog gasa.
24.11.2022
Kako su cene gasa i nafte reagovale na najave ograničenja EU
Fjučersi gasa i nafte su oslabili nakon što je Evropska unija u sredu preporučila ograničenja cena.
24.11.2022
EU predlaže ograničenje cene gasa na 275 evra po megavat-satu
Evropska komisija je predložila hitno kočenje cena prirodnog gasa.
23.11.2022
Blaže temperature tokom oktobra i novembra dale su Evropi vremena da popuni gasna skladišta do čepa, ali i da te rezerve uštedi kako bi pregurala zimu. Pored toga, evropske zemlje otkupile su i velike količine LNG-a koje su tokom ova dva meseca čekale u tankerima u lukama na hladnije vreme.
Evropski lideri pozivaju potrošače da štede energiju kako bi prebrodili zimu. Kontinent takođe pokušava da ubrza infrastrukturu za prijem više LNG-a, a očekuje se da će Nemačka imati spremne svoje prve terminale za uvoz ovog meseca. Ali ako zahlađenje pogodi i Aziju, potražnja u regionu mogla bi da poraste i pojača konkurenciju za LNG-om, potencijalno povećajući i cene. Zasad, apetit Kine za LNG je ograničen zbog mlake ekonomije i povišenih međunarodnih cena. Uvoz LNG-a je do oktobra opao za 22 odsto.
Između ostalog, Evropska unija je pauzirala odobravanje paketa hitnih mera za suzbijanje posledica visokih cena prirodnog gasa, jer diplomate ne mogu da se dogovore oko ograničenja cene. Evropska komisija je predložila limit od 275 evra po megavat-satu, što je znatno iznad trenutnih nivoa. To je otvorilo pitanje da li će se ova mera ikada koristiti.
Količine ruskog gasa ka Evropi su smanjene, nakon što je obustavljena isporuka Severnim tokom jedan i gasovodom Jamal koji ide preko Belorusije. Jedina ruta kojom se doprema ruski gas ka zapadnoevropskom tržištu ide preko Ukrajine. Evropljani su u svakodnevnom strahu da će Rusija u nekom momentu obustaviti isporuku gasa i ovim gasovodima.
- U pisanju teksta pomogla Vanessa Dezem