Potpuna zabrana ruskog aluminijuma u Sjedinjenim Američkim Državama preti da ugrozi svetsko tržište koje je već potreseno višestrukim poremećajima i dovodi do pitanja kako bi Kina mogla da popuni jaz u snabdevanju.
Bidenova administracija razmatra opcije, između ostalog, sankcije najvećem ruskom proizvođaču metala, jer Bela kuća nastoji da kazni Moskvu za jačanje vojnih sukoba u Ukrajini, kažu ljudi upoznati sa razmatranjima. Mere bi dodatno uticale na tržište u godini sa burnim promenama cena i nestabilnosti u ponudi i previranjima tražnje nakon februarske invazije Rusije.
"Ukoliko ruski aluminijum bude sankcionisan, zapadno tržište aluminijuma bilo bi izloženo ekstremnom zaoštravanju", napisala je Goldman Sachs Group Inc. u imejlu. Cene bi porasle mnogo više, a Kina bi izvozila više poluprerađenog aluminijuma, napisali su analitičari banke, uključujući Nicholasa Snowdona.
Opširnije
EU plan ograničenja cena mogao bi da smanji proizvodnju ruske nafte
Rusija bi mogla da smanji proizvodnju nafte za čak tri miliona barela dnevno ako Evropska unija i SAD nastave sa planovima za ograničavanje cena, upozorili su tržišni stručnjaci.
06.10.2022
Plenković: EU ima političku volju da proširi sankcije Rusiji
Premijer Plenković naglasio je da je ovo kritičan trenutak i da će EU nastaviti sa sankcijama Rusiji.
24.09.2022
Problemi u snabdevanju pomogli rast akcija Impol Sevala od 60 odsto
Svetsko tržište aluminijuma se zbog rata u Ukrajini i stroge kineske politike u vezi sa pandemijom trenutno nalazi u deficitu.
20.09.2022
Izvoz aluminijuma iz regiona premašio 800 miliona dolara
U 2021. godini neobrađeni aluminijum izvezen iz svih zemalja sveta bio je vredan ukupno 74,5 milijardi dolara, što je prosečno povećanje od 44,9 odsto u petogodišnjem razdoblju.
10.09.2022
Sankcije za United Co. Rusal International PJSC imale bi najveće posledice od opcija koje se razmatraju, koje takođe uključuju zabranu uvoza iz SAD ili kaznene carine na rusku ponudu. Rusija je drugi najveći svetski dobavljač aluminijuma posle Kine.
Cene aluminijuma porasle su na rekordni nivo u martu neposredno nakon ruskog napada, ali su se povukle pošto su ruski metali u velikoj meri ostali na svetskom tržištu. Evropska energetska kriza je takođe uzdrmala potražnju i zatvorila tamošnje topionice, dok je Londonska berza metala zasebno razmišljala o zabrani novog ruskog metala iz svojih skladišta.
Najgori scenario
"U najgorem scenariju Evropa i SAD će blokirati ruski aluminijum", napisali su u imejlu iz Instituta "Chaos Ternary Research" sa sedištem u Šangaju. "Ruski aluminijum koji ne bude mogao u SAD će najverovatnije stići u Kinu, Indiju i druga mesta, a zatim će uslediti kineski izvoz aluminijumskih proizvoda u Evropu i SAD kako bi popunio prazninu."
Kina je ubedljivo najveći svetski proizvođač i potrošač aluminijuma. U okviru rekonfiguracije trgovinskih tokova, metal iz Rusije bi potencijalno mogao da se koristi u domaćoj industriji, a Kina bi potom povećala prodaju sopstvenog metala u inostranstvu na svojim dobro utvrđenim izvoznim rutama.
Postoji presedan za sankcije prema Rusalu. SAD su 2018. godine uvele sankcije toj firmi pošto su se odnosi sa Rusijom pogoršali, što je izazvalo tolika previranja na tržištu da su mere povučene početkom 2019. U to vreme, takođe je bilo mnogo spekulacija o tome da li bi ruski aluminijum mogao da dospe u Kinu, a osnivač Rusala milijarder Oleg Deripaska je čak posetio Peking kako bi razgovarao o saradnji.
"Na kraju, Kina će nabavljati primarni aluminijum s popustom iz Rusije, a zatim izvoziti proizvode od aluminijuma na zapad", rekao je Wei Lai, analitičar TF Futures, telefonom iz Šangaja. Kineski izvoz aluminijuma već je dostigao rekordne nivoe u maju ove godine, usred usporavanja domaće potražnje.
Aluminijum je u četvrtak pao za jedan odsto na 2.282 dolara po toni na LME, nakon što je zabeležen jedan od najvećih rekordnih skokova posle izveštaja o razmišljanjima Bele kuće. Akcije Rusala u Hongkongu pale su čak za 8,1 odsto.
(Ažurirano sa detaljima u petom pasusu.)