Akcije valjaonice aluminijuma Impol Sevala skočile su za skoro 60 odsto od januara kao posledica manje dostupnosti aluminijuma iz Rusije i Kine ali i jakih cena krajem prvog kvartala.
Količinski, Impol nije izvezao mnogo više nego prošle godine, objasnio je broker Nenad Gujaničić iz Momentum Securitiesa za Bloomberg Adriju. Međutim, hedžovanjem i prodajom po jačim cenama, Impol je uspeo da zabeleži znatno bolje rezultate ove godine nego prošle, dodao je.
Prema polugodišnjem izveštaju koji je Impol objavio u drugoj polovini avgusta ove godine, poslovni prihodi kompanije porasli su za 78,7 odsto na 16,48 milijardi dinara (140,5 miliona evra) u prvih šest meseci ove godine u poređenju sa istim periodom u 2021. Dobitak ove kompanije, koja veliku večinu svojih proizvoda izvozi, iznosio je 2,49 milijardi dinara (21,3 miliona evra).
Opširnije
Impol Seval uvećao dobit 18 puta, ukupna proizvodnja smanjena
Valjaonica aluminijuma "Impol Seval" u Sevojnu ostvarila je u prvom polugodištu 2022. godine neto dobit od 2,49 milijardi dinara, 18 puta više nego prošle godine.
30.08.2022
Izvoz aluminijuma iz regiona premašio 800 miliona dolara
U 2021. godini neobrađeni aluminijum izvezen iz svih zemalja sveta bio je vredan ukupno 74,5 milijardi dolara, što je prosečno povećanje od 44,9 odsto u petogodišnjem razdoblju.
10.09.2022
Rast profitabilnosti kompanija se ne preliva na berzu
Uspešnije poslovanje kompanija u Srbiji ne znači uvek da će akcije tih kompanija postati vrednije na berzi.
01.09.2022
Od početka 2022. godine, akcije Impol Sevala na Beogradskoj berzi porasle su za 59,5 odsto, a to se dešavalo u trenucima kada je ruski aluminijum postajao sve nepopularniji zbog rata u Ukrajini, kao i zbog ometanja u lancima snabdevanja iz Kine zbog politike potpune eliminacije virusa kovid 19.
Svetsko tržište aluminijuma
Svetsko tržište aluminijuma se zbog rata u Ukrajini i stroge kineske politike u vezi sa pandemijom trenutno nalazi u deficitu, ali analitičari Bloomberga očekuju rast proizvodnje od pet odsto u drugoj polovini ove godine. Međutim, veliki uticaj i dalje može imati rat u Ukrajini, koji predstavlja izazov za energetsku sliku u Evropi, te može doprineti daljoj nesigurnosti.
"Potražnja iz sfera transporta i industrije pakovanja mogu porasti zbog sve veće upotrebe aluminijuma u električnim vozilima, javnim gradskim prostorima i nameštajem, ali postoji šansa da će potražnja u nekretninama i infrastrukturi ostati slaba", naveo je tim Bloombergovih analitičara, predvođen ekonomistima Yi Zhu i Anthonyjem Cham Fung Yauom.
Prema njihovom mišljenju, cena akcija proizvođača aluminijuma ostaće visoke uprkos padu cena tog metala posle visokog skoka na početku rata u Ukrajini, upravo zbog manjka ponude. Cenama bi takođe trebalo da doprinesu i inflacija energenata i drugih sirovih materijala. Samim tim, moguće je da će industrija proizvodnje aluminijuma u drugoj polovini ove godine više porasti od MSCI All Country World Indexa, što je već neko vreme tendencija.
U prvih šest meseci ove godine cena aluminijuma, koja se kreće sličnom putanjom kao i indeks cena akcija proizvođača aluminijuma, pala je za 24,45 odsto, ali je i dalje visoka u poređenju sa nivoima zabeleženim pre pandemije virusa kovid 19. U poređenju sa početkom aprila 2020. godine, cena aluminijuma u Londonu skočila je za 59,34 odsto.