Sve teža energetska kriza u Evropi dovodi do nestašica plutajućih terminala tečnog prirodnog gasa, pa je cena iznajmljivanja specijalnih tankera dvostruko veća.
Potražnja za uvozom LNG-a biće sve veća nakon što je curenje gasa iz ključnog gasovoda Severni tok srušilo bilo kakvu mogućnost da Rusija ponovo pusti gas. Zemlje se sve češće okreću plutajućim jedinicama za skladištenje i ponovnu gasifikaciju (FSRU), pokretnim terminalima koji prevoze ohlađeno gorivo do kopna.
“Prošle godine smo videli višak FSRU jedinica, ali ove godine ih ima mnogo manje”, izjavio je Per Christian Fett, šef za LNG pomorskog agenta Fearnley LNG u Oslu. “Do sada je na tržištu bilo dovoljno brodova, ali, pošto je mnogo njih iznajmljeno, sada smo pred izazovom.”
Ako se posmatra globalno, postoji 48 FSRU jedinica koje su operativne, i sve osim njih šest su već iznajmljene, izjavio je Kaushal Ramesh, viši analitičar u konsultantskoj kompaniji Rystad Energy. Imajući u vidu da je ponuda tih brodova jako mala, cena iznajmljivanja u Nemačkoj je dvostruko veća u odnosu na prošlu godinu, i iznosi 200.000 dolara dnevno.
Situacija se razlikuje u odnosu na prethodnu godinu, kada su vlasnici FSRU bili zadovoljni kad bi dobili bilo koju ponudu, izjavio je Ramesh.
Malo je naznaka da će se situacija obrnuti. Brodogradilišta rade punom parom, a sama konverzija broda traje najmanje tri godine, izjavio je Ramesh. Izgradnja novog FSRU-a može trajati još više.
Velika potražnja
Od početka ruske invazije na Ukrajinu, enormne cene energije prisiljavaju vlade da ubrzaju upotrebu FSRU jedinica, čije je montiranje brže i mnogo jeftinije od kopnenih postrojenja za regasifikaciju. Mnoge zemlje, od Nemačke do Italije i Finske, obezedile su plutajuće terminale, dok je Holandija počela da uvozi LNG sa dva nova FSRU-a prošlog meseca.
Kompanija sa sedištem u Teksasu, Excelerate Energy Inc, u narednih 16 meseci će poslati tri FSRU-a u Evropu. Brodovi imaju kombinovani kapacitet za uvoz 15 milijardi kubnih metara gasa, ili otprilike 10 odsto iz cevovoda i uvoza LNG-a iz Rusije 2021. godine, saopšteno je.
Siromašnije države su zabrinute zbog energetske krize
Potražnja za terminalima je u Evropi toliko velika da bi cena FSRU-a mogla da bude preskupa za zemlje u razvoju koje žele da ih koriste. "Postoji rizik da se nedovoljno korišćeni objekti u drugim oblastima sveta premeste u Evropu, ako to dozvoljavaju postojeći uslovi zajma“, izjavio je Ramesh.
"Potražnja je velika i za jedinicama FSRU i za LNG-om“, saopšteno je iz kompanije Fearnly's Fett. "Evropa nabavlja FSRU i pokušava da osigura istovar, dok druge zemlje to teško mogu da priušte, jer je to kombinacija visokih cena LNG-a i borbe za pronalaskom infrastrukture."