Vrednost zlata je porasla kako je dolar pao, a izgledi za inflaciju zbog viših troškova energije nadmašili su očekivano povećanje kamata Evropske centralne banke.
Zlatna poluga se stabilizovala nakon što je zaustavila petomesečni pad do avgusta, dok su prinosi američkog dolara i 10-godišnjih obveznica rasli, što je opteretilo beskamatni plemeniti metal. Zlato takođe ima podršku kao tradicionalna zaštita od cenovnih pritisaka.
Centralne banke na svetskom nivou podižu stope kako bi se borile protiv inflacije, uz rastuća očekivanja da će Evropska centralna banka povećati kamatu za 75 baznih bodova u četvrtak. U međuvremenu, Narodna banka Kine (PBOC) krenula je u suprotnom smeru, nedavno snizivši svoju ključnu kamatnu stopu za 10 baznih bodova.
U ponedeljak je Kina rekla da je "od ključne važnosti" da zemlja usvoji politike podrške u ovom kvartalu dok se pokušava oporaviti od gubitaka povezanih sa pandemijom. PBOC je takođe smanjio iznos depozita u stranoj valuti koje banke moraju izdvojiti kao rezerve po drugi put ove godine, pokušavajući da ojačaju juan nakon što je valuta pala na najniži nivo u dve godine.
Evropski ministri u petak će raspravljati o posebnim merama za obuzdavanje rastućih troškova energije, od ograničenja cena gasa do obustave trgovanja energetskim derivatima, dok blok pokušava odgovoriti na sve dublju krizu. Zasebno, sirova nafta je porasla nakon što je OPEC+ najavio da će smanjiti proizvodnju za 100.000 barela dnevno u oktobru.
Promptno zlato poraslo je 0,6 odsto na 1.719,90 dolara za uncu u 09.09 ujutro u Singapuru, nakon što je u ponedeljak palo za 0,1 odsto. Bloombergov dolar spot indeks pao je 0,3 odsto, dok je ostao na rekordnom nivou. Cene srebra, platine i paladijuma takođe rastu.