Evropske multinacionalne kompanije koje posluju u inostranstvu pretrpele su najveći udarac u zaradama zbog nestabilnosti valute u skoro tri godine, što je primoralo korporativne blagajnike da budu oprezniji u strategijama zaštite od rizika.
Negativan uticaj na profit evropskih kompanija iznosio je 5,72 milijarde dolara između aprila i juna, preko četiri puta više od 1,28 milijardi dolara u prethodnom kvartalu, prema izveštaju kompanije Kyriba Corp. To je ujedno i najveći ukupan iznos od izbijanja pandemije koja je pogodila tržišta 2020. godine, pokazali su podaci kompanije za upravljanje kompanijskim trezorima.
Kompanije su morale da se bore sa jednim od najkomplikovanijih okruženja za hedžing u poslednje vreme. Kako su se centralne banke bližile kraju svojih ciklusa popuštanja, finansijska tržišta su zahvatila previranja martovske bankarske krize koja se prelila u drugi kvartal, što je dovelo do velikih opklada na recesiju, slabiji dolar i rast obveznica.
Opširnije
Devizne rezerve Srbije veće za još 200 miliona evra
Bruto devizne rezerve Srbije dostigle su novi rekord od početka praćenja ovog pokazatelja i u oktobru su dostigle 24,39 milijardi evra.
13.11.2023
Digitalni evro korak bliže tome da postane stvarnost
Evropska centralna banka prešla je na sledeću fazu svog projekta u vezi s digitalnim evrom.
19.10.2023
Rast prinosa u SAD ponovo pokreće priču o paritetu evra i dolara
Veliki deo pesimizma ima veze sa prinosima na američke obveznice, koji brzo rastu i time jačaju dolar.
08.10.2023
"Ono što vidite je valutna oluja u Evropi", rekao je u intervjuu Andy Gage, Kyribin viši potpredsednik FX rešenja. "Videćemo više pritisaka na valute u Evropi sledeće godine. Svi treba da budu posebno oprezni."
Među evropskim korporacijama, evro je bio najčešće spominjana valuta tokom kvartalnih izveštaja o zaradi, otkrio je Kyriba, a zatim slede dolar i švedska kruna. Mašinske, trgovačke i distributivne firme su bile najviše pogođeni sektori, navodi se u izveštaju.
Kao rezultat stalnih prepreka zbog fluktuacija valuta, kompanije preispituju strategije zaštite od rizika, rekao je Gage.
"Ljudi pokušavaju da budu inteligentniji kad razmišljaju o hedžingu – analiza je zasnovana na riziku i troškovima držanja", rekao je Gage. "Oni su pametniji i selektivniji u pogledu hedža."
- Među severnoameričkim firmama, oslabljeni dolar ublažio je uticaj na korporativne profite u drugom tromesečju, pri čemu su kompanije prijavile 14,4 milijarde dolara negativnog uticaja, što je pad sa 21,2 milijarde dolara u prvom kvartalu.
- U drugom kvartalu, najbolji tromesečni kurs kanadskog dolara od kraja 2020. godine uticao je na korporativnu zaradu; luni je zamenio evro kao najčešće spominjanu valutu u izveštajima o zaradi u Severnoj Americi.
- Sve u svemu, i među severnoameričkim i evropskim firmama, ukupni negativni devizni uticaji koštali su 20,2 milijarde dolara u drugom tromesečju, što je pad od 10,5 odsto u odnosu na prethodni period.
- Analiza kompanije zasnovana je na pozivima za zaradu 1.700 severnoameričkih i evropskih kompanija koje se javno trguju i posluju sa više od jedne valute i sa najmanje 15 odsto prihoda iz inostranstva.