Rast kamatnih stopa i nepovoljniji uslovi kreditiranja doveli su do toga da će Srbija u trećem kvartalu državne obveznice emitovati na najmanje aukcija od 2019. godine.
Pored toga, planirani obim prodaje bi trebalo da u trećem kvartalu dostigne skromnih 12 miliona dinara, što je petostruko manje u poređenju sa drugim tromesečjem ove godine.
Ovakva kretanja na tržištu državnog duga mogla bi se objasniti lošijim uslovima pod kojim se država zadužuje.
Opširnije
Evropa beleži najduži niz prodaje obveznica od 2021.
Moguće je da će danas jedina transakcija biti emitovanje duga u vrednosti od 250 miliona naftne kompanije Tidewater Inc.
23.06.2023
Na aukciji dvogodišnjeg duga - prinos nepromenjen
Obim aukcije je iznosio 8,01 milijardu dinara, što znači da je procenat realizacije iznosio 65,42 odsto, dok je na aukciji učestvovalo osam lica.
20.06.2023
Strah od podizanja stopa pogađa obveznice širom sveta
Dodatno zatezanje tera investitore da preispitaju svoja predviđanja da će Federalne rezerve smanjiti stope.
08.06.2023
"Skromni obimi mogu se objasniti činjenicom da su uslovi za finansiranje trenutno nepovoljni", rekao je Vladimir Radojković, stariji investicioni analitičar u KapitalRS, koji je kao faktore naveo uvećanje referentne kamatne stope Narodne banke Srbije (NBS), ukupan nivo zaduženosti i očekivanja oko daljeg kretanja inflacije u Srbiji.
Na tri aukcije, od kojih će dve biti održane u julu, a jedna početkom septembra, biće ponuđene 10-godišnje, dvogodišnje i 12-godišnje dužničke hartije od vrednosti. Sve obveznice denominovane su u dinarima, a evroobveznice, kao što je bio slučaj u drugom kvartalu, neće biti nuđene ni u ovom tromesečju.
"Neemitovanje duga u evrima je sasvim logičan potez, imajući u vidu da je referentna kamatna stopa Evropske centralne banke četiri odsto, što je najviša stopa od druge polovine 2008. godine", rekao je Radojković.
Dodatno, predsednica ECB Christine Lagarde i drugi zvaničnici ove monetarne institucije više puta su naglasili da je dalek put do smirivanja inflacije, i najavili dalja uvećanja referentne kamatne stope u evrozoni, dodao je.
Odluka da većina aukcija bude u dinarima je u skladu sa dosadašnjom praksom, i ekonomski je opravdana, smatra glavni broker Momentum Securitiesa Nenad Gujaničić.
"Emisije denominovane u evrima na domaćem tržištu su i inače skromne i malobrojne, a pošto je spred u odnosu na naše evroobveznice prilično visok, moguće da je i to jedan od razloga neplaniranja ovih aukcija. Naravno, glavni razlog je pokušaj države da što više zaduživanja bude u nacionalnoj valuti, što je pokušaj koji valja podržati", rekao je Gujaničić za Bloomberg Adriju.
On je upozorio i na činjenicu da su planovi aukcija podložni promenama i relativno lako mogu da se redefinišu ukoliko bude bilo potrebe, tačnije ukoliko bude mogućnosti da se realizuju veće i brojnije emisije.
Najveće pitanje je i dalje međunarodno tržište
Država je početkom godine na međunarodnom tržištu prodala evroobveznice u vrednosti od 1,75 milijardi dolara. Kako naši sagovornici navode, ovo nije verovatan scenario, naročito ako posmatramo sledeća tri meseca.
"Što se tiče međunarodnog tržišta, to je ipak malo duži proces i ako nije ništa započeto po tom pitanju ne verujem da se u skoroj budućnosti očekuje neka emisija. Što opet ne znači da je neće biti do kraja godine jer to pre svega zavisi od stanja u državnoj kasi", rekao je Gujaničić.
Sa ovim stavom slaže se i Radojković, koji takođe ostavlja otvorenu mogućnost da se država okrene većim međunarodnim igračima ako bude nastala potreba za većom količinom sredstava.
"Uzimajući u obzir kreditni rejting Srbije, trenutnu referentnu kamatnu stopu ECB, po mom mišljenju, Srbiji bi bilo vrlo nepovoljno da u ovom trenutku emituje dug u evrima. Izlazak na međunarodno tržište duga poput januarskog je vrlo teško predvideti. Međutim, ukoliko Republici Srbiji ponestane dovoljno budžetskih sredstava, sve opcije su moguće", rekao je Radojković.
Iz Ministarstva finansija nisu mogli da direktno odgovore na pitanja naše redakcije u vezi sa mogućom emisijom duga na međunarodnom tržištu, rekavši da "bilo kakva najava ili izjave o nameri izlaska na tržište kapitala mogu značajno uticati na cene obveznica na tržištu, kao i na cenu budućih emisija".
"Nakon uspešne emisije obveznica na međunarodnom tržištu u januaru i dobre realizacije prodaje obveznica na domaćem tržišu, Republika Srbija je obezbedila dovoljno sredstava za servisiranje svih obaveza u ovoj godini", rekli su za našu redakciju iz Ministarstva.