Vrednost rublje u odnosu na dolar dostigla je najviši nivo u prethodnih sedam godina, što je ponovo u prvi plan dovelo debatu o tome da li bi trebalo razmisliti o uvođenju optimalne vrednosti valute.
Jedan dolar je tako vredeo 52,9725 rublji, što je prethodni put zabeleženo krajem 2014, kako pokazuju podaci Moskovske berze. U odnosu na evro, rublja je 14. juna dostigla najvišu vrednost od oktobra 2014, po Bloombergovim podacima.
Ruski zvaničnici su tvrdili da je jačanje rublje dokaz da Rusija uspešno odoleva pritiscima i sankcijama zapadnih zemalja, ali bi prekomeran rast valute mogao da znači i manju konkurentnost ruske privrede u pogledu izvoza.
Da jaka rublja može da urgozi privredni rast Rusije, dokazuje i nastojanje Centralne banke Rusije da utiče na kretanje valute kako bi ograničila njen rast. Međutim, mere koje je do sada sprovela centralna banka nisu mnogo usporile rast rublje izazvan delom manjom tražnjom za dolarom i smanjenjem obima izvoza.
Analitičari smatraju da Rusija nema načina da u dovoljnoj meri utiče na kretanje svoje zvanične valute. Jedan od načina bi bio i da se strancima dozvoli da učestvuju na ruskom tržištu, ali je to neizvodljivo iz političkih razloga, rekao je za Bloomberg Dmitry Polevoy, ekonomista za Locko Bank JSC.
Nakon početka rata u Ukrajini, rublja je pala na najniži nivo u istoriji, pa je jedan dolar 10. marta vredeo 121,5275 rubalja. Nakon što je Rusija primorala neke kupce da energente plaćaju u rubljama, valuta se oporavila i od onda porasla blizu 120 odsto.
-- u saradnji sa Srinivasan Sivabalan