Ministarstvo finansija će kasnije u toku dana poslednji put ove godine organizovati aukciju državnih obveznica, a analitičari se slažu da bi prinos mogao da ostane jednako visok ili čak da poraste u odnosu na prethodne aukcije.
Peta po redu aukcija desetogodišnjih dinarskih obveznica dolazi u periodu kada rastu takozvani obveznički spredovi, odnosno razlika između prinosa na obveznice u regionu i petogodišnje evropske obveznice koje su uzete kao referentna vrednost.
Kako je pokazalo istraživanje analitičkog tima Bloomberg Adrije, razlika na prinose je u Sloveniji i Hrvatskoj porasla za manje od jednog procentnog poena, dok je situacija u Srbiji znatno drugačija, pa je razlika iznosila više od cela četiri procentna poena u odnosu na najkvalitetnije evropske obveznice.
Opširnije
BBA analiza: Kakva će 2023. biti za tržišta kapitala u Adria regiji
Berzanski indeksi su na tržištima u Sloveniji, Hrvatskoj i Severnoj Makedoniji u poslednje vreme podbacili u odnosu na evropska tržišta.
05.12.2022
Dobar je trenutak za povećavanje izloženosti ka investicijama
Bitno je kontunuirano investirati sredstva, ali i sada je dobar trenutak za povećavanje izloženosti ka investicijama, ocenio je Srđan Maletić, izvršni direktor Intesa investa.
10.11.2022
Prodata cela serija državnih obveznica za 280 miliona evra
Obim primarne emisije iznosio je 33 milijarde dinara.
04.08.2022
Jedan od razloga za eventualno odstupanje od predviđanja analitičara mogao bi da bude slab odziv jer tada stopa prinosa ne odražava pravu vrednost dužničke hartije od vrednosti. Podsećamo da na prethodnim aukcijama prijavljivanje po jednog ili dva učesnika nije bila retkost.
Peta akcija, prinosi rastu
Današnja aukcija je peti po redu pokušaj države da sredstva obezbedi kroz zaduživanje u desetogodišnjim obveznicama, a prinosi su na prethodne četiri aukcije bili 6,7 i 6,8 odsto.
Radi poređenja, poslednji put kada su prodavane obveznice ove ročnosti u 2021. godini, prinos na hartije od vrednosti je iznosio 2,5 odsto.
Od početka ove godine, uglavnom su bolje prolazile aukcije obveznica kraće ročnosti, pa je jedna tranša jednogodišnjih obveznica prodata u celini.
Međutim, poslednja organizovana prodaja dvogodišnjih obveznica je ovakvu premisu dovela u pitanje. Iako je Ministarstvo najavilo planirani obim prodaje od 2,73 milijarde dinara, uspelo je da proda dvogodišnje obveznice vredne samo 814,9 miliona dinara, a na aukciji je učestvovalo samo jedno pravno lice.
Ukupan obim emisije iznosi 136,5 milijardi dinara, a datum dospeća je osmi februar 2028. godine. Po kvartalnom planu aukcija, ministarstvo planira da proda 3,2 milijarde dinara.
Sledeća godina nosi neizvesnost
Kako navode iz analitičkog tima Bloomberg Adrije, stanje na tržištu akcija i obveznica će biti promenljivo u 2023. godini.
Što se tiče akcija, možemo da očekujemo volatilnost, a na najjačem udaru će se naći kompanije u okviru cikličnog sektora, odnosno one čiji se poslovni rezultati u dobroj meri poklapaju sa opštim privrednim tokovima, rekao je glavni analitičar Bloomberg Adrije Andrej Knez.
Poseban problem je i gotovo nepostojeće tržište korporativnih obveznica, zbog kojeg će kompanijama u slučaju krize biti sve teže da dođu do sredstava za finansiranje, rekao je redovni profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji Zoran Grubišić.