Proces izručenja palog kripto-preduzetnika Do Kwona rodnoj Južnoj Koreji zapao je u novu fazu nesigurnosti, nakon što se o slučaju oglasilo Vrhovno državno tužilaštvo Crne Gore, zemlje u kojoj je Kwon uhapšen prošle godine. Državni organ se pozvao na neregularnosti u postupku i prekoračenje ovlašćenja.
"Povodom odluke Apelacionog suda o potvrđivanju rešenja Višeg suda u Podgorici kojim se dozvoljava izručenje u skraćenom postupku državljanina Republike Južne Koreje K.D.H. po molbi Južne Koreje, a odbija izručenje po molbi Sjedinjenih Američkih Država, Vrhovno državno tužilaštvo podiglo je pred Vrhovnim sudom Crne Gore zahtev za zaštitu zakonitosti", navodi se u saopštenju tužilaštva od četvrtka.
Kako se dalje objašnjava, zahtev za zaštitu zakonitosti se podiže protiv pravosnažnih sudskih odluka i sudskog postupka koji je prethodio tim odlukama.
Opširnije
Crna Gora Kwona ipak predaje Južnoj Koreji, a ne SAD
Prema najnovijim informacijama, Kwonovo izručenje moglo bi da se dogodi već ovog vikenda kada mu ističe lokalna zatvorska kazna.
20.03.2024
Do Kwonov pravni tim počinje borbu protiv izručenja SAD
Poslednja odluka, koju je sud doneo u sredu, govori da će Do Kwon biti izručen SAD, a ne Južnoj Koreji.
22.02.2024
Kwonov bivši finansijski direktor Han Chang-joon izručen Južnoj Koreji
Han Chang-joon, koji je bio finansijski direktor Terraform Labsa, izručen je Južnoj Koreji iz Crne Gore.
05.02.2024
Terraform podneo zahtev za bankrot, dok Do Kwon čeka na izručenje
Terraform Labs Pte. - kompanija koja se bavi digitalnom imovinom i čiji je suosnivač Do Kwon - podneo je zahtev za zaštitu od bankrota u SAD.
24.01.2024
Crna Gora produžila pritvor Do Kwonu
Viši sud Crne Gore produžio je pritvor suosnivaču Terraform Labsa na zahtev SAD i Južne Koreje.
13.12.2023
Crna Gora nadomak izručenja Do Kwona SAD
Do Kwona je ranije ove godine sud u Crnoj Gori osudio na četiri meseca zatvora zbog pokušaja putovanja s lažnim pasošem.
24.11.2023
"Sud je u konkretnom slučaju, suprotno zakonu vodio skraćeni, umesto redovnog postupka i prekoračenjem granica svojih ovlašćenja doneo odluku o dozvoli izručenja, koja je u isključivoj nadležnosti ministra pravde", poručili su iz tužilaštva.
Sem toga, tvrdi se da Apelacioni sud u žalbenom postupku nije saslušao državnog tužioca u Vrhovnom državnom tužilaštvu, što je suprotno odredbama Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima i Zakona o državnom tužilaštvu, a kojim je propisano da jedino Vrhovno državno tužilaštvo postupa pred Apelacionim sudom. Time su, ceni tužilaštvo, povređene odredbe krivičnog postupka, a što je bilo od uticaja za donošenje zakonite sudske odluke.
"Vrhovno državno tužilaštvo predložilo je Vrhovnom sudu da utvrdi da je zahtev za zaštitu zakonitosti osnovan i da donese presudu kojom će se preinačiti odluka Suda", zaključuje se u saopštenju.
Podsetimo, Kwon i njegov saradnik Han Chang-joon (koji je u međuvremenu izručen Južnoj Koreji) uhapšeni su prilikom pasoške kontrole na letu za Dubai, kada se ustanovilo da su upotrebili falsifikovane putne isprave.
Kwon je kao suosnivač propalog kripto-projekta Terraform Labs optužen zbog navodne prevare, koja je zbrisala barem 40 milijardi dolara tržišne vrednosti. Do kolapsa je došlo 2022, kada je urušen algoritamski sistem zasnovan na stabilnom novčiću terraUSD (koji je zamišljen da ima vrednost od jednog dolara) i volatilnom sestrinskom novčiću luni. Vrednost lune počela je da pada nakon što je jedan trejder zamenio veliku količinu terraUSD-jeva za druge, rivalske stejblkoine, pri čemu je cena pala na 99 centi. Rasprodaja terraUSD-jeva se nastavila i ubrzo se ceo ekosistem srušio.
Posle hapšenja u Crnoj Gori, otvorilo se pitanje da li će Kwonova krajnja destinacija biti SAD ili Južna Koreja, budući da su obe zemlje podigle optužnicu protiv njega. S jedne strane bi se moglo reći da Južna Koreja možda ima jače pravno utemeljenje - jer je Kwon njen državljanin i tamo je prvi put optužen - ali treba imati u vidu da na odluku mogu uticati politika i diplomatija. SAD bi mogle da imaju bolju sposobnost da krivično gone Kwona i zaplene bilo koju njegovu imovinu širom sveta, uz dogovor da podele prihode od tih zaplena sa žrtvama iz Južne Koreje.
Apelacioni sud u Crnoj Gori nedavno je potvrdio odluku da zahtev Južne Koreje za izručenjem Kwona ima prioritet u odnosu na isti zahtev SAD, međutim, potezom Vrhovnog državnog tužilaštva otvara se mogućnost da stvari odu u drugom smeru. Dosad se stekao utisak da je crnogorska vlada naklonjenija tome da južnokorejskog državljanina isporuči SAD, ali resorni ministar tek treba da ozvaniči konačnu odluku.