Pali kripto-preduzetnik Do Kwon izjavio je petak u završnici suđenja u Podgorici da nije znao da su putne isprave Kostarike i Belgije, koje je imao kod sebe kada je uhapšen u Crnoj Gori - falsifikovane.
"Pasoše sam nabavio preko agencije iz Singapura koja izdaje pasoše i državljanstva... To nije nepoznata praksa ni u drugim državama u svetu i nisam imao razloga da sumnjam u izdata dokumenta. I u Crnoj Gori postoji institut ekonomskog državljanstva. Takve agencije postoje u Grenadi, Portugalu, Dubaiju", kazao je Kwon na suđenju zbog falsifikovanih pasoša, prenela je Beta.
Opširnije
Optuženi suosnivač Terre Daniel Shin i još devet osoba
Južna Koreja je optužila suosnivača Terraform Labsa Daniela Shina zajedno sa još devet osoba.
25.04.2023
Do Kwon kaže da američki SEC nema nadležnost u njegovom slučaju
Kwon je uhapšen u Crnoj Gori, a njegovo izručenje traže SAD i Južna Koreja.
22.04.2023
Do Kwon je pre propasti firme advokatima poslao milione dolara
Do Kwon je poslao oko sedam miliona dolara vodećoj južnokorejskoj advokatskoj firmi neposredno pre kolapsa stejblkoina terra i kriptovalute luna.
15.04.2023
Ko će se prvi dočepati Doa Kwona
Suosnivač Terraform Labs Pte Do Kwon nalazi se u zatvoru u Crnoj Gori.
30.03.2023
Na pitanje sudije Ivane Becić da navede ime agencije koja mu je izdala sporne isprave, on nije mogao da odgovori. Kazao je da je ime agencije na kineskom i da bi odgovor mogao da pruži ako bi "bio u prilici da otvori mejl".
Podsetimo, suosnivač Terraform Labsa Do Kwon i njegov bivši finansijski direktor Han Chong-joon uhapšeni su 23. marta na podgoričkom aerodromu. Prošle godine, rodna Južna Koreja podigla je optužnicu protiv Kwona i potvrdila da je Interpol za njih raspisao crvenu poternicu, nakon što je njegov kripto-projekat propao i zbrisao desetine milijardi dolara tržišne vrednosti.
Sistem koji su kreirali bazirao se na stejblkoinu terraUSD (UST), a trebalo je da njegova vrednost bude tačno jedan dolar. Blokčejn Terra brzo je postao drugi najveći blokčejn u decentralizovanim finansijama (DeFi). Stabilnost terraUSD-ja branila se sestrinskim novčićem luna. Stejblkoin je stoga trebalo da vredi jedan dolar ne zato što iza njega direktno stoji taj dolar, već zato jer se može otkupiti za količinu lune jednaku jednom dolaru.
Ideja je bila sledeća: ako vrednost terraUSD-ja premaši jedan dolar - algoritmom će biti uništena ekvivalentna vrednost lune, a ako cena padne ispod jednog dolara - terraUSD-jevi će biti zamenjeni za lunu. Vrednost lune trebalo je da raste kako mreža postaje popularnija, jer je prikupljala naknade za korišćenje. Dakle, terraUSD je trebalo da bude stabilan, dosadan novčić, dok je planirano da luna bude zabavniji deo sistema koji će zgrnuti bogatstvo.
Problem s terra-luna sistemom je taj što kada korisnici izgube poverenje, mogu da rasprodaju novčiće, a mreža onda može da izda više lune onima koji žele da izađu. Što se više lune izda, njena cena je niža, što primorava mrežu da izdaje još novčića, čime se doliva ulje na vatru. Upravo to se i desilo - vrednost lune počela je da pada usred šireg pada kripto-tržišta. Stvar se urušila gotovo preko noći i južnokorejski zvaničnici su ubrzo optužili Kwona i još pet osoba za kršenje zakona o tržištu kapitala.
Kwon je deo bekstva proveo u Srbiji, a kako je Bloomberg Adria već pisala, uspeo je da u Beogradu otvori i firmu, dok je pritom živeo u stanu od dva miliona evra na Dedinju. Kako su ranije za naš portal rekli u Agenciji za privredne registre, oni nisu imali saznanja o Interpolovoj poternici, a sve i da jesu - to ne bi moglo da utiče na sam postupak registracije firme.
Kwonu prete decenije iza rešetaka, budući da njegovo izručenje traže i Južna Koreja i Sjedinjene Američke Države, a još je otvoreno pitanje u čije će ruke prvo pasti. U međuvremenu, u Crnoj Gori mu se pred Osnovnim sudom u Podgorici sudi za falsifikovanje pasoša. Proverom preko Interpola je utvrđeno da su isprave falsifikovane, iako se on na prvom pojavljivanju na sudu izjasnio da nije kriv.
"Ukoliko sud utvrdi da sam kriv, moj kolega nema nikakve veze s procedurom pribavljanja dokumenata i kaznu treba da snosim samo ja", rekao je Kwon i dodao da je Chong-joon dokumenta dobio preko njega.
Tužilac Haris Šabotić je tražio od suda da Kwona i njegovog prijatelja "proglasi krivim i kazni po zakonu, jer su Crnu Goru nameravali da napuste sa lažnim pasošima Kostarike". Tužilac je rekao da identifikacioni brojevi pasoša "pripadaju drugim državljanima Kostarike" i da pasoši Belgije glase na druga imena, te da nisu verodostojni i autentični.
Kako je prenela Beta, advokat dvojice Južnokorejaca Goran Rodić je tražio da ih sud oslobodi krivice, zato što "nisu imali uvid u sadržaj Interpolovih dokumenata o pasošima, a koji dovode u pitanje validnost putnih isprava", te zato što ih je "prevarila" agencija iz Singapura i "nisu bili svesni da upotrebljavaju lažne isprave".
Presuda je zakazana za ponedeljak, 19. jun.
Optuženima je u četvrtak određen ekstradicioni pritvor od šest meseci, po postupku koji se protiv njih vodi pred Višim sudom u Podgorici. U tom periodu sud će odlučiti da li će ga isporučiti Južnoj Koreji.
Kwon se našao i u centru afere u vezi sa navodnim finansiranjem crnogorskog Pokreta Evropa sad (PES) i njegovog lidera Milojka Spajića, koji su dobili najviše mandata na parlamentarnim izborima u nedelju. Spajić je negirao te navode, a Južnokorejca bi tim povodom danas trebalo da sasluša tužilac.