Dešavanja na kripto-tržištima negativno utiču na sektor decentralizovanih finansija (DeFi), i to preko dva glavna mehanizma, rekao je Jovan Milovanović, suosnivač kompanije Finspot.
Prvi način podrazumeva smanjen obim investicija u sektor, koji je već vidljiv, rekao je Milovanović, dok je drugi manje poverenje ulagača u ovaj sektor.
Oba ova dešavanja nisu nužno loša jer dovode do kristalizacije na tržištu i propasti kompanija sa neodrživim modelom poslovanja, dodaje.
Opširnije
Prvo ulaganje u digitalne tokene u Srbiji, pred kupcima četiri indeksa
Investitori čekaju na inicijalnu ponudu 35.250 Finspot faktoring tokena.
30.05.2022
Očekuje se da će SBF odustati od borbe protiv ekstradicije
Sam Bankman-Fried planira da odustane od borbe protiv ekstradicije u SAD, kažu obavešteni izvori.
19.12.2022
Kripto-tržište palo za šest odsto, bitcoin ispod 17.000 dolara
Tržište kriptovaluta gubi šest odsto svoje vrednosti, dok je bitcoin, vodeća kriptovaluta, pao ispod 17.000 dolara.
18.12.2022
Snažan podsticaj industriji bi moglo da donese uključivanje nekih od najvećih investicionih banaka, uključujući JPMorgan Chase & Company i BlackRock, Inc, navodi softverski inženjer.
"Najočigledniji benefiti za učesnike u ovoj vrsti transakcija su instant poravnanje i smanjenja cena transakcija zbog načina funkcionisanja tih transakcija", rekao je Milovanović za Bloomberg Adriju.
Iako je teško predviđati kojom brzinom će se ovaj sektor razvijati u budućnosti, kao i prognozirati kada će ovakve transakcije postati deo svakodnevice, Milovanović navodi da se može govoriti o periodu između dve i četiri godine.
"U naredne dve do četiri godine možemo očekivati da se određeni segmenti trgovanja (pogotovo međubankarskih transakcija) vide kao svakodnevnice, makar kao paralela sa tradicionalnim načinom funkcionisanja", zaključuje sagovornik.
Za više informacija, uključujući i razlike između decentralizovanih finansija i ulaganja u tokenizovane stvarne investicione instrumente (eng. Real-world assets, RWA), pogledajte video.