Blokčejn Sui koji su pokrenuli bivši zaposleni Mete (u to vreme Facebook) nedavno je privukao veliku pažnju investitora, sa izvornim kripto-novčićem platforme (koji se takođe zove sui) koji je u nedelju dana udvostručio svoju cenu.
Digitalni novčić je tokom trgovanja 12. avgusta dostigao vrednost od 1,1 dolara, dok se nekoliko dana pre toga prodavao za manje od 0,6 dolara, pokazuju podaci analitičke platforme CoinGecko.
Ovaj skok, kako je naveo izvršni direktor brokerske kompanije FIMA Plus Milan Horvat u objavi na LinkedInu, pozicionirao ga je "među 30 najvećih kriptovaluta po kriterijumu tržišne kapitalizacije i pri tome je značajno nadmašio svoje konkurente".
Opširnije
Cardano bacio rukavicu - daje milion dolara za uspešno hakovanje
Osnivač Cardana Charles Hoskinson nudi nagradu od milion dolara onome ko uspe da hakuje Lace Paper Wallet.
20.08.2024
Uprava Three Arrowsa traži 1,3 milijarde dolara zbog kripto-katastrofe
Likvidatori propalog hedž-fonda za kriptovalute Three Arrows Capital traže najmanje 1,3 milijarde dolara od TerraForm Labs Pte.
13.08.2024
Kripto-startapovi prikupili više od VC-jeva usred usporavanja tržišta
Kripto-startapovi prikupili su više novca, ali zaključili manje poslova u prošlom kvartalu, odražavajući šire usporavanje u sektoru digitalne imovine.
12.08.2024
Šta pobeda Trumpa na izborima u SAD donosi svetu kriptovaluta
Pobeda Donalda Trumpa na predsedničkim izborima mogla bi da donese značajne promene u svetu blokčejna i kriptovaluta.
22.07.2024
Zašto krize kidaju korelacije i gde je tu kripto?
Kada je u pitanju kripto-tržište, a pre svega bitcoin, on generalno ima pozitivnu korelaciju sa tehnološkim kompanijama.
01.08.2024
Prema Horvatovim rečima, takav rast vrednosti ima više uzroka. "Jedan od njih je zadržavanje vlasništva postojećih holdera čak i nakon značajnog otključavanja tokena, ali ključna je nedavna tehnička nadogradnja koja bi im mogla otvoriti put za kreiranje inovativnih aplikacija na njihovoj platformi."
Kako je istakao, Grayscale - kao vodeća kompanija za upravljanje digitalnom imovinom - takođe je ovog meseca dodao Sui na svoj popis poželjne imovine za ulaganje, osnivanjem Grayscale SUI Trusta. Novi fond namenjen je isključivo investiranju u sui, omogućavajući investitorima tradicionalno berzansko sredstvo za ulaganje u taj novčić.
U utorak se suijem trgovalo za oko 0,9 dolara.
Sui je napravila kompanija Mysten Labs, čiji su osnivači Evan Cheng, Adeniyi Abiodun, Sam Blackshear, George Danezis i Kostas Chalkias. Zajedničko za svu petoricu jeste da su radili u Meti, na njenom finansijskom blokčejn projektu Novi Financial (u međuvremenu ugašen), dok Cheng - koji je izvršni direktor firme - iza sebe ima i 10 godina radnog iskustva u Appleu. Sistem koristi programski jezik Move, koji je Facebook prvobitno razvio za svoj projekat Diem.
Platforma je zvanično pokrenuta u maju 2023, a slično mnoštvu drugih, novih i ambicioznih kripto-projekata, Sui se takođe predstavlja kao visoko napredan, pionirski, sa velikim potencijalom da transformiše proizvode i dovede do proboja inovacija. Prema podacima Crunchbasea, Mysten Labs je dosad prikupio 336 miliona dolara investicija.
Cilj njihovog blokčejna je da olakša kreiranje i primenu pametnih ugovora, a glavna karakteristika - po kojoj se razlikuje od vodećih blokčejn protokola Bitcoina i Ethereuma - jeste da omogućava istovremenu obradu više transakcija na mreži. Sistem teži tome da omogući bezbedno vlasništvo nad digitalnom imovinom i olakša plaćanja, a može biti pogodan za korišćenje u oblasti decentralizovanih finansija, gejminga i društvenih mreža.
Izvorni kripto-novčić blokčejna ima više namena, pa sui tako može da se koristi za plaćanje naknada za transakcije, potom za zalaganje da bi se osigurala sigurnost mreže (slično Ethereumovom mehanizmu dokaza o udelu koji donosi pasivni prihod onima koji založe svoje ethere) i omogućavanje vlasnicima novčića da se uključe u donošenje upravljačkih odluka.
Sui ima ograničenu ponudu novčića na maksimalnih 10 milijardi, a prema podacima analitičke platforme CoinMarketCap, skoro 2,6 milijardi ih je u opticaju, dok je ostatak planiran za postepeno puštanje u promet, kako bi se održao uravnotežen ekosistem.
Manji broj validatora pri odobrenju transakcija rezultuje bržim konsenzusom i kraćim vremenom potvrde transakcije, ali sa druge strane ta koncentracija moći među nekolicinom učesnika izaziva zabrinutost oko centralizacije mreže.
"Sui je u dobroj poziciji da uđe u Solanin tržišni udeo", procenili su u švajcarskoj kompaniji za ulaganje u kripto 21Shares. On može poslužiti kao održiva investicija za ulagače koji traže igru sa većim rizikom, navode u svojoj analizi, dodajući da sui trenutno ima znatno nižu stopu usvajanje na tržištu u odnosu na Solanin novčić, "pa će granice njegove pristupačnosti i zagušenja verovatno tek biti testirane".