Osnivač Tesle Elon Musk podstakao je nagađanja da bi ponovno mogao da sedne za pregovarački sto oko preuzimanja Twittera izjavom da pregovaranje o ceni akvizicije nije isključeno.
Spekulacija da bi Musk mogao da odustane od akvizicije vredne 44 milijarde dolara, istog trena je izazvala nagli pad cene Twitterovih deonica. U ponedeljak na kraju trgovanja njujorške berze deonice Twittera vredele su 8,2 odsto manje nego na početku dnevnog trgovanja. Zabrinutost da bi Musk mogao da odustane počela je da raste prošle nedelje kada je poznati tehnološki preduzetnik krenuo da istražuje podatke Twittera o procentu botova i lažnih računa.
Nastavio je u tom tonu i u ponedeljak na tehnološkoj konferenciji u Majamiju, gde je izneo svoju procenu da je 20 odsto profila na Twitteru lažno. Prema video-prenosu konferencije koji je objavio korisnik Twittera, to je zapravo bila njegova najoptimističnija procena o broju botova na Twitteru s obzirom na to da je Musk postavio retoričko pitanje da li je moguće da udeo botova bude i 90 odsto.
Twitter je odbio da komentariše. Firma sa sedištem u San Francisku u kvartalnim izveštajima tvrdi da lažni nalozi čine manje od pet odsto ukupnog broja korisnika.
Izvršni direktor Tesle i SpaceXa rekao je prošle nedelje da je njegova ponuda za kupovinu Twittera privremeno na čekanju, dok čeka detalje o tome koliko je botova i lažnih računa na platformi. Tokom vikenda, tvitovao je da planira da napravi vlastitu analizu Twitterove baze korisnika na slučajnom uzorku od sto korisnika. Nedugo zatim, Musk je utvrdio kako ga je Twitterov pravni tim prozvao da je javno deleći metodologiju kompanije prekršio ugovor o poverljivosti.
Direktor te društvene mreže Parag Agrawal u ponedeljak je to osporio u raspravi na Twitteru, gde je izneo i nešto više informacija o tome kako firma postupa s botovima. Rekao je da Twitter ručno proverava na hiljade profila tokom svakog kvartala kako bi odredio koliko je botova među njima, ali da se taj proces ne može izvesti van kompanije zbog privatnosti korisnika.
Musk je učestvovao na konferenciji u Majamiju koju je organizovao podcast "All-In" koji vode Chamath Palihapitiya, Jason Calacanis, David Sacks i David Friedberg. Premda su kotizacije bile 7.500 dolara po osobi, događaj je rasprodat. Novinari nisu pozvani, a Musk je učestvovao na događaju preko video veze.
Pedesetogodišnji milijarder počeo je da kupuje deonice Twittera u januaru i do 4. aprila imao je 9,2 podsto vlasničkog udela u kompaniji. Uprava Twittera prihvatila je 25. aprila Muskovu ponudu vrednu 44 milijardi dolara za kupovinu i privatizaciju firme, ali do zaključivanja ugovora proći će još nekoliko meseci, a deonice trguju po ceni ispod one koju je Musk ponudio.
Pritom, raskorak između 54,2 dolara po deonici koliko je ponudio Musk i cene koju deonica postiže na berzi sve je veći i izgubljen je sav rast koji je deonica ostvarila od kada je podstaknuta Muskovom objavom o kupovini te društvene mreže. Deonice Twittera su zaključile trgovanje u ponedeljak s cenom 39,85 dolara po deonici.