Američka komisija za hartije od vrednosti (SEC) pokušava da primora Elona Muska da svedoči o kupovini akcija Twittera pre nego što ga je preuzeo.
Regulatorni organ saopštio je u četvrtak da se Musk prošlog meseca nije odazvao pozivu da svedoči, i zatražio je od sudije da ga primora na to. Agencija razmatra Muskove izjave i podneske o kupovini i prodaji akcija, navodi se u zapisu koji je agencija podnela federalnom sudu u San Francisku.
SEC je započeo istragu u aprilu 2022. i zatražio je hiljade dokumenata od Maska i drugih strana, navodi se. Milijarder je već poslao stotine dokumenata, a svedočio je dva puta u julu 2022. godine, navodi se u podnesku. Istraga je zatvorena za javnost.
Opširnije
Musk najavio video i audio pozive preko X-a koji postaje superaplikacija
Korisnici X-a, društvene mreže dosad poznate kao Twitter, moći će da upućuju video i audio pozive preko platforme.
31.08.2023
Threadsu, Metinom ubici Twittera, potrebna je desktop verzija
Prva verzija desktop verzije aplikacije mogla bi biti puštena već ove nedelje, izvestio je Wall Street Journal.
22.08.2023
Može li Meta Platforms da pojede Twitter?
Meta Platforms ponovo je miljenik investitora nakon drugokvartalnih rezultata.
01.08.2023
Ugrožava li Muskova impulsivnost Teslu
U prvoj polovini godine, Tesla je isporučila trećinu više EV od tri ključna nemačka proizvođača zajedno.
25.07.2023
"SEC je već više puta dobio svedočenje gospodina Muska u ovoj neosnovanoj istrazi – i sada je dosta", rekao je Muskov advokat Alex Spiro.
Musk je pristao da da izjavu SEC-u prošlog meseca, saopštila je agencija. Međutim, dva dana pre zakazanog ročišta 15. septembra, Musk je izneo nekoliko primedbi, uključujući i to da San Francisko nije odgovarajuća lokacija. Istražitelji su predložili nove datume i složili se da se saslušanje obavi u Fort Vortu u Teksasu, blizu mesta gde Musk sada živi, ali je on tada odbio da uopšte dođe, navodi se u podnesku.
SEC se retko obraća sudu za pomoć, a sudovi često staju na stranu regulatora kada ovi to ipak urade, rekao je u intervjuu Marc Fagel, predavač na Pravnom fakultetu univerziteta Stenford i bivši zvaničnik SEC-a u San Francisku.
"Veliki je korak kada SEC izađe u javnost i saopšti da nešto istražuje", rekao je Fagel.
Pre nego što je kupio ceo Twitter, Musk je prvo kupio 9,2 odsto udela u kompaniji u martu 2022. Zatim je o tome izvestio SEC u aprilu. Pravila agencije najčešće zahtevaju da ljudi koji kupe više od pet odsto udela u listiranoj kompaniji o tome obaveste SEC u roku od 10 dana.
Dok je Musk povećavao svoj udeo u kapitalu Twittera, SEC je u aprilu 2022. poslao upit milijarderu o tome kako je podneo izveštaj o vlasništvu. Dopis Kancelarije za spajanja i akvizicije SEC-a bilo je fokusirano na obrazac koji investitori moraju da podnesu kada steknu udeo veći od pet odsto u kompaniji, o čemu je Bloomberg ranije pisao.
Musk, koji je trenutno najbogatija osoba na svetu, sada vodi šest kompanija, uključujući Tesla Inc, Twitter Inc. i SpaceX, koji ima velike ugovore sa državom. Tokom godina, često je imao probleme sa regulatorom za hartije od vrednosti, koji je pogrdno nazivao „Komisijom za bogaćenje šortselera“ (engl. Shortseller Enrichment Commission, skraćeno takođe SEC).
Musk je 2018. godine pristao da plati kaznu od 20 miliona dolara, odustane od mesta u odboru direktora u proizvođaču automobila i da o budućim tvitovima o toj firmi raspravlja sa internim nadzornim organom. Ovo se desilo nakon što je SEC istražila njegove komentare o planovima da kompaniju povuče sa berze.
SEC takođe ispituje Muskovu ulogu u kreiranju tvrdnji kompanije Tesla Inc. o automobilima sa sistemima autonomne vožnje. Zvaničnici SEC-a vagaju da li je Musk možda dao neprikladne izjave o budućnosti, objavio je Bloomberg u januaru.