Znatno veća ponuda svih primarnih poljoprivrednih proizvoda zabeležena je tokom cele nedelje na robno-berzanskom tržištu, saopštila je Produktna berza iz Novog Sada. Pšenica beleži rast cene i novi cenovni maksimum, dok su s druge strane cene kukuruza i soje u padu.
Vlada Srbije je 20. aprila delimično ublažila prvobitnu odluku o zabrani izvoza strateških poljoprivrednih proizvoda i odobrila mesečne kvote za izvoz po 150.000 tona pšenice i kukuruza, 20.000 tona brašna i osam miliona litara rafinisanog suncokretovog ulja. U maju je potpuno ukinuta odluka o zabrani izvoza brašna, na osnovu procene da je snabdevenost brašnom i pšenicom na domaćem tržištu dobra i da "slobodan izvoz brašna ne može da ugrozi snabdevenost domaćeg tržišta".
"Stari ugovori su zaključeni do 9. marta ove godine i nisu mogli da isprate kretanje cena na svetskoj berzi i mislim da ima više veze sa uzdržanom prodajom od strane proizvođača koji traže i 50 dinara za pšenicu. Oni mogu da čekaju još jer imamo mesec i po do nove žetve. Takođe, bez obzira na to što je rano, moram da kažem da nas očekuje normalan rod ove godine i prinosi na našem desetogodišnjem nivou, očekivani rod od tri miliona tona za ovu godinu," kaže Sunčica Savović, direktorka Udruženja žita Srbije u izjavi za Bloomberg Adria. Ona dodaje da se na Produktnoj berzi odvija svega dva odsto trgovine od ukupne trgovine u državi, ali da su cene realne, kao i da Srbija troši mesečno 135 000 tona pšenice.
Najveći udeo u trgovanju u Novom Sadu ove nedelje beleži pšenica. Povećana aktivnost učesnika na ovom tržištu, u odnosu na prethodni period, dovela je do nove rekordne cene ove žitarice, navodi se u saopštenju sa Produktne berze. Trgovanje pšenicom započeto je po ceni od 39,50 din/kg bez PDV-a, a kako je nedelja odmicala, ponude su dostizale viši cenovni nivo. Najviša ponuđena cena bila je 41,00 din/kg bez PDV-a, međutim, realizovanih ugovora na ovom nivou nije bilo. Krajem nedelje, realizovani ugovori su dostigli cenu od 40,50 din/kg bez PDV-a, što je najviša registrovana cena za pšenicu iz roda 2021. godine. U odnosu na prošlu nedelju, ova žitarica beleži rast cene od 1,14 odsto. Ovonedeljna ponder cena iznosi 40,19 din/kg bez PDV-a.
Indija je 14. maja zabranila izvoz pšenice na koji je svet računao da će ublažiti ograničenja u snabdevanju izazvana ratom u Ukrajini, rekavši da je prehrambena bezbednost nacije ugrožena. Izvoz iz Indije će i dalje biti dozvoljen u zemlje kojima je pšenica potrebna zbog bezbednosti hrane i na osnovu zahteva njihovih vlada, saopštila je indijska generalna direkcija za spoljnu trgovinu u obaveštenju od 13. maja. Sve druge nove pošiljke biće odmah zabranjene.
Vlada Kovačević sa Instituta za ekonomiku poljoprivrede kaže za Bloomberg Adria da će cena pšenice kod nas definitvno ići nagore iz nekoliko razloga, a da je, posle Ukrajine i Rusije, Indija najveći proizvođač, te će odluka njihove vlade uticati na tržište.
"Sve što se dešava od kretanja na svetskom tržištu cena preliva se i na naše tržište, pa će se zabrana u Indiji odraziti i na cene i ponudu i potražnju, a kraj je sezone i pšenica više ne može da se seje. Takođe, treba videti koliko pšenice imamo u zalihama, koliko su iskorišćene kvote na izvoz kada dođe izveštaj sa carine u junu, ali i kolika će biti žetva. Sve ovo proizvođači kalkulišu, a s obzriom na to da najviše izvozimo u zemlje regiona, partneri su i malo izgubili poverenje da ćemo ih snabdeti pšenicom, pa su zbog naše zabrane izvoza morali da se snađu na drugoj strani", navodi Kovačević i objašnjava da su nam zabrane na izvoz verovatno nanele štetu.
Iz Produktne berze navode i da je na tržištu kukuruza od početka nedelje bila primetno povećana ponuda, dok su kupci bili manje zainteresovani za kupovinu. Ponude su se početkom nedelje kretale na cenovnom nivou od 33,70 do 34,50, da bi usled slabije tražnje došlo do negativnog cenovnog trenda. Krajem nedelje kukuruz je bio nuđen po nižim cenama, od 32,80 do 33,00 din/kg bez PDV-a. Kupoprodajni ugovori su zaključeni u rasponu cena od 33,00 do 34,00 din/kg bez PDV-a. Ponderisana cena iznosi 33,33 din/kg bez PDV-a, što predstavlja pad cene od 1,98 odsto u odnosu na prošlu nedelju. Trgovalo se i kukuruzom sa povišenim procentom vlage u cenovnom rasponu od 33,20 do 33,70 din/kg bez PDV-a.
Za razliku od tržišta žitarica, tržište soje je, kako je nedelja odmicala, bilo u padu, saopštila je Produktna berza., Početkom nedelje soja je trgovana po ceni od 82,00 din/kg bez PDV-a, dok su ponude dostizale i više cenovne nivoe. Međutim, tražnja na dosta nižem cenovnom nivou od ponude je tokom nedelje ukazivala na tendenciju pada cene ove uljarice. Ugovori tokom nedelje zaključivani su na nižem cenovnom nivou u odnosu na početak nedelje, od 79,00 do 80,00 din/kg bez PDV-a. Soja na paritetu CPT trgovana je po ceni od 82,70 din/kg bez PDV-a. Na samom kraju nedelje zabeležena je potpuna pasivnost učesnika na ovom tržištu. Ponder cena za ovu nedelju iznosi 80,16 din/kg bez PDV-a, što ukazuje na negativnu tendenciju kretanja od -4,46 odsto, u odnosu na prošlu nedelju.
Ukupno je prometovano 4.380 tona robe od 224.221.800,00 dinara.
Prognoze Narodne banke Srbije (NBS) takođe računaju na dalji rast cena žitarica na domaćem tržištu, koje prate kretanje svetskih cena.
"Krajem februara i početkom marta cena pšenice porasla je preko 60 odsto. U našoj projekciji, pretpostavke o kretanju ovih cena u narednom periodu bazirali smo na podacima o fjučersima na svetskim berzama, prema kojima bi rast iznosio oko 17 procenata, a naredne godine trebalo bi da usledi pad od oko devet procenata," navode iz NBS.