U Sjedinjenim Američkim Državama je tokom jula došlo do primetne promene na tržištu akcija - neki od najvećih gubitnika iz prve polovine godine sada beleže najbolje rezultate, dok se pobednici iz ranijeg dela godine povlače u drugi plan.
Investitori realizuju dobit i prelaze u sektore koji su do sada kaskali, što je dovelo do obrta u kojem je energetski sektor - jedan od najvećih gubitnika u okviru indeksa S&P 500 tokom prvih šest meseci - postao najveći dobitnik u julu, prema podacima koje je prikupio Bloomberg. Istovremeno, sektor komunikacionih usluga, koji je u prvoj polovini godine bio drugi po rastu, sada je najlošiji.
"U najopštijem smislu, rekli bismo da su neke teme otišle predaleko, posebno veštačka inteligencija, slabost američkog dolara, pad dugoročnih kamatnih stopa i očekivanja o smanjenju kamata", rekao je Sameer Samana, šef globalnih akcija i realne imovine u Wells Fargo Investment Instituteu. "Izgleda da smo na ivici barem delimičnog povlačenja profita, što bi moglo prerasti u potpuni preokret."
Opširnije

Gde se više isplati ulaganje ove godine - u Americi ili Evropi
Rast tehnološkog sektora i bolji makropodaci vratili su indeks S&P 500 na put rasta, koji je krajem juna sustigao evropske indekse po prinosima.
10.07.2025

Bank of America podigla očekivanja za kretanje S&P 500
Nestabilnost valuta, inflacija i kamatne stope nakon pandemije nisu značajno uticale na poslovanje kompanija u okviru indeksa S&P 500.
09.07.2025

Strah od propuštanja dobiti na berzi jači od brige zbog carina
Pauza od uvođenja carina koju je uveo predsednik Donald Trump ističe 9. jula, a do sada je postignuto malo dogovora, uz skroman napredak u pregovorima.
02.07.2025

S&P 500 pred rekordom, ali sezona zarada stiže sa ozbiljnim izazovima
Indeks S&P 500 nalazi se na korak od rekordne vrednosti, ali s obzirom na to da sezona objave kvartalnih rezultata počinje za nekoliko nedelja, temelj aktuelnog tržišnog rasta uskoro će biti ozbiljno testiran.
27.06.2025
Za ovaj obrt je delimično kriva i precenjenost akcija. Industrijski sektor, koji je bio najveći dobitnik u prvoj polovini godine, sada u julu zaostaje za sektorima poput energetike i sirovina. Njegov odnos cene i zarade (P/E) nalazi se u drugom najvišem percentilu u poslednjih 20 godina u poređenju sa celim S&P 500 indeksom, pokazuju podaci koje je prikupio Goldman Sachs. Nasuprot tome, energetski sektor - koji je sada najbolji u julu - ima P/E odnos u donjoj trećini percentila u odnosu na S&P 500.
"Većina industrija unutar sektora trenutno je visoko procenjena, a naš model pokazuje da je verovatnoća njihovog značajnijeg rasta u narednih šest meseci vrlo niska", naveli su analitičari Goldmana u belešci objavljenoj u sredu.
Neizvesnost je konstanta američkog tržišta akcija još od početka godine. Događaji poput kineskog projekta DeepSeek i promenljive trgovinske politike Donalda Trumpa vršili su pritisak na indeks S&P 500, ali je on uspeo da se oporavi krajem prve polovine godine, približivši se novom rekordu.
Nakon snažnog tromesečnog rasta, Irene Tunkel iz BCA Researcha kaže da ima smisla da investitori "zaključe dobit" pred letnju pauzu.
"U isto vreme, privredna situacija ostaje otporna, a investitori su sve spremniji da se okrenu ka jeftinijim i ekonomski osetljivijim segmentima tržišta, kao što su energija, sirovine i transport", dodala je Tunkel. "Poreske olakšice sadržane u zakonu 'One Big Beautiful Bill' takođe pružaju podršku potrošačkom i industrijskom sektoru."
Prema podacima Bespoke Investment Groupa, u okviru indeksa Russell 1000 jasno je uočljivo okretanje pobednika iz prve polovine godine ka grupi najvećih gubitnika. Dvadeset najlošije rangiranih akcija iz prve polovine godine poraslo je za 5,4 odsto od početka jula do 8. jula, dok je dvadeset najboljih akcija u istom periodu palo za 2,1 odsto.
"Došlo je do umerene promene u liderstvu", rekao je Todd Sohn, viši ETF strateg u Strategas Securitiesu, dodajući da su tradicionalni defanzivni sektori poput osnovnih potrepština i čak osiguravača "počeli da relativno slabe".
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...