Bikovi sa Wall Streeta su na kraju solidnog kvartala, uz nadu da se SAD približavaju sklapanju konkretnih sporazuma sa svojim najvažnijim trgovinskim partnerima, potisnuli akcije ka rekordno visokom nivou. Očekivanja da će Fed ponovo početi da snižava kamatne stope, rezultirala su najuspešnijim prvim polugodištem za državne obveznice u poslednjih pet godina.
"Tržišta su se u prvom polugodištu pokazala kao izuzetno prilagodljiva i otporna na geopolitičke potrese i trgovinsku neizvesnost, pre svega zbog stabilnih ekonomskih uslova i dobitaka", rekao je Anthony Saglimbene iz Ameriprisea.
Na svetskim berzama indeksi su rasli i padali - kineski CSI porastao je za 1,58 odsto, S&P za 2,09 odsto, Nasdaq za 1,90 odsto, Dow Jones za 3,04 odsto, dok se londonski FTSE 100 nije menjao. Japanski Nikkei je u međuvremenu pao za 1,82 odsto, nemački DAX za 1,46 odsto, francuski CAC 40 za 0,51 odsto, Europe Stoxx 50 i 600 snizili su se za 1,02 odnosno 0,88 odsto.
Opširnije

Evropske akcije rastu brže od američkih - šta možemo očekivati do kraja godine
Američki indeks S&P 500 je ove godine ostvario prinos u visini od oko pet odsto, dok je evropski indeks Stoxx Europe 600 zabeležio prinos od oko sedam odsto.
03.07.2025

Da li kartice gube popularnost pred novim načinom plaćanja
Pritisak je naterao Visu i Mastercard da se ne predstavljaju više samo kao tradicionalne kompanije za naplatu naknada, već kao infrastruktura za sve vrste digitalnih transakcija.
06.07.2025

Strah od propuštanja dobiti na berzi jači od brige zbog carina
Pauza od uvođenja carina koju je uveo predsednik Donald Trump ističe 9. jula, a do sada je postignuto malo dogovora, uz skroman napredak u pregovorima.
02.07.2025

Kako posluju kraljevi mesne industrije u Srbiji - pet stvari za danas
Dok broj turista u Srbiji opada, a strane doznake pljušte - priliv novca iz inostranstva u prva četiri meseca ove godine bio je veći nego priliv od stranih direktnih investicija u Srbiji
01.07.2025
Nakon isteka prvog polugodišta prevladao je nekakav osećaj mira, nakon što su u prethodnim mesecima moćna kolebanja potresala tržišta zbog sve intenzivnijeg trgovinskog rata predsednika Donalda Trumpa, svetskih konflikata, briga zbog moguće recesije i zabrinutosti zbog rastućeg deficita koji bi mogao da ugrozi položaj SAD kao bezbednog utočišta.
"Niko ne bi zamerio investitoru ako bi u nekom trenutku u prvoj polovini 2025. godine uzviknuo: 'Dosta mi je, želim da izađem'", rekao je Sam Stovall iz CFRA.
U nedelju je istekao Trumpov carinski rok, ali neobična tišina podstiče očekivanje da će ga Trump produžiti, jer je poznat po tome da prvo preti strogim merama, a zatim se povuče, što analitičari i stratezi nazivaju TACO (eng. Trump Always Chickens Out). Još važnije je to što stručnjaci sa Wall Streeta ne vide smisao u suprotstavljanju tržišnim kretanjima, jer je ekonomija još uvek zdrava, a američke kompanije prihvataju trgovinsku politiku bez problema - bar za sada.
"Još uvek je nešto pažnje usmereno na 9. jul, međutim, trenutno se prati i čitav niz drugih faktora", rekao je Michael Kantrowitz, glavni investicioni strateg u kompaniji Piper Sandler. "Investitori su ponovo opušteniji i manje nervozni. Ukoliko ne dođe do rasta kamatnih stopa, inflacije ili stope nezaposlenosti, akcije će nastaviti da rastu."
Bloomberg
Gde sada uložiti 50 hiljada evra na period od pet godina
Tržišta akcija su na rekordnim nivoima, a mnogi se pitaju da li uopšte sada ući na tržište i kako sastaviti investicioni portfolio na petogodišnji period. Gde uložiti 50 hiljada evra? Izbor investicione strategije u trenutnom okruženju rekordnog rasta na kapitalnim tržištima može biti prilično težak. Analitičari upozoravaju na visoke vrednosti akcija i povećanu neizvesnost zbog geopolitičkih napetosti.
Investitori se pitaju da li na tržištima još uvek ima prostora za rast.
"Trenutni uslovi su prilično neizvesni, pre svega zbog dva faktora - visokih vrednosti i geopolitičkih rizika", upozorava Domen Kregar iz Ilirike.
Američko tržište, posebno tehnološki sektor, gde su vrednosti na istorijski visokim nivoima, u proseku gledano trenutno ne nudi neke naročite "popuste". Visoke cene su, doduše, podržane dobrim poslovnim rezultatima u prvom kvartalu 2025. godine - kako na američkom tako i na slovenačkom tržištu.
"Uprkos tome, pitanje je koliko prostora za dalji rast još ostaje", konstatuje Kregar.
Manija na berzi i pet pitanja koja trenutno muče ulagače
Uprkos rekordnim vrednostima akcija, stručnjaci još uvek prepoznaju perspektivne sektore za investiranje. Za nekoliko nedelja je raspoloženje na tržištu prešlo iz panike u gotovo maniju. U aprilu je verovatnoća nastanka recesije bila ocenjena na više od 50 odsto, dok su cene akcija strmo padale. Kada su se raspršili strahovi u vezi sa Trumpovim trgovinskim ratom i ekonomskom politikom, vrednosti akcija su se rekordno brzo vratile na istorijski najviše nivoe.
Indeksu S&P 500 bilo je potrebno samo 57 dana da se iz medveđeg tržišta popne do najviših rekordnih nivoa, što je pokrenulo entuzijazam. Uprkos tome, finansijski savetnici koje je anketirao Bloomberg pozivaju male investitore na oprez. Berzanski stručnjaci sa Wall Streeta upozoravaju da rizici još uvek ostaju, ali ipak smatraju da postoje i privlačne investicione mogućnosti.
Bloomberg
Indeks 600 evropskih akcija raste brže od S&P 500
Nakon dostizanja novih rekoda u SAD, BlackRock Investment Institute veruje da američke akcije ostaju najbolji izbor. Smatraju da će po svoj verovatnoći slabiji uspeh američkih akcija ove godine u poređenju sa evropskim biti kratkotrajan, jer će američke kompanije zbog ulaganja u veštačku inteligenciju (AI) i njene implementacije postići veći rast dobiti, objasnila je u sredu na predstavljanju investicione strategije za drugu polovinu 2025. Wei Li, glavni globalni investicioni strateg u BlackRocku. "Još uvek se nalazimo u periodu povećanog rizika, neizvesnost je još uvek visoka", rekla je.
Mišljenje BlackRocka u suprotnosti je sa stavom nekih investitora koji su pozivali na preusmeravanje kapitala iz SAD, nakon što su trgovinske i Trumpove fiskalne politike početkom godine izazvale potrese na finansijskim tržištima i poljuljale poverenje u najveću svetsku ekonomiju.
Američki indeks S&P 500 je ove godine ostvario približno pet odsto prinosa, dok je evropski indeks Stoxx Europe 600 imao oko sedam odsto, a pokrenula su ga očekivanja dodatnog fiskalnog podsticaja u regionu. Ako uzmemo u obzir prinos denominovan u dolarima, evropski indeks je ove godine doneo prinos od približno 22 odsto.
Da li je uspon evra blagoslov ili prokletstvo
Brojni tržišni analitičari su jedinstvenu valutu ove godine otpisali. Kurs evra prema dolaru je na početku godine iznosio 1,02, govorilo se čak i o paritetu. Zatim se u Belu kuću vratio novi-stari predsednik Trump, odlučan da restrukturira svetsku trgovinu. Njegov carinski voz smrti je evropskim donosiocima odluka i zvaničnicima omogućio da postignu ono što su dugo želeli - valutu koja treba da podrži snažnu i stabilnu ekonomsku silu, a ne rascepkani i krizom pogođeni kontinent.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,1767 USD
+0,001 +0,09%
cena na otvaranju
1,1757
prethodna cena na zatvaranju
1,1757
ovogodišnja zarada
13,7725%
dnevni raspon
1,18 - 1,18
raspon u 52 nedelje
1,01 - 1,18
Evru se u 2025. godini predviđa najbolja godina u poslednje dve decenije, a brojni menadžeri iz SAD, koji su do sada važili za "medvede", menjaju svoje poglede na zajedničku valutu evrozone.
Evropska valuta doživljava preporod kakav se nije dogodio još od njenog osnivanja 1999. godine, pisao je Bloomberg u maju.
Da li se još uvek može zaraditi od bitcoina
Kako se bitcoin veći deo godine kreće u uskom opsegu, jedan od ključnih aduta najveće digitalne valute sada gubi svoju privlačnost. Pokazatelj cenovnih kolebanja, koji se često prati i poznat je kao implicitna volatilnost, prema podacima indeksa volatilnosti BTC kompanije Deribit pao je na najniži nivo u približno dve godine. Ovaj pokazatelj prati tridesetodnevna očekivanja u vezi sa godišnjim kolebanjima.
"Bitcoin postaje manje špekulativan i sličniji nestabilnom makro-sredstvu", rekao je Michael Longoria, istraživački analitičar u kompaniji za kripto investiranje GSR.
XBTUSD:CUR
XBT-USD Cross Rate
108.739,97 USD
-1.245,55 -1,13%
cena na otvaranju
109.985,51
prethodna cena na zatvaranju
109.985,52
ovogodišnja zarada
16,2397%
dnevni raspon
108.580,23 - 110.040,03
raspon u 52 nedelje
65.174,47 - 111.980,31
Cena bitcoina se u poslednja dva meseca kretala između 93 i 111 hiljada dolara, što je jedan od najužih opsega u poslednjih nekoliko godina. U prošlosti nije bilo ništa neobično da se cene u jednom danu pomere za pet ili 10 odsto, a zatim se već sledeći trgovinski dan okrenu.
Šta sve pratimo ove nedelje
Ponedeljak, 7. jul
-
U Nemačkoj objava podataka o industrijskoj proizvodnji.
-
Banka Slovenije objavljuje podatke o međunarodnim rezervama.
-
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu putuje u Belu kuću.
-
Finansijski ministri EU se sastaju u Briselu.
Utorak, 8. jul
-
U Nemačkoj i Francuskoj će biti objavljeni podaci o spoljnoj trgovini.
-
Francuski predsednik Emmanuel Macron će otputovati u Ujedinjeno Kraljevstvo.
Sreda, 9. jul
-
Ističe Trumpov carinski rok za sklapanje trgovinskih dogovora.
-
U Kini će biti objavljeni podaci o inflaciji.
-
U SAD će se održati aukcija desetogodišnjih državnih obveznica.
-
U Rusiji će biti objavljeni podaci o inflaciji.
-
U Beču se održava OPEC-ov međunarodni seminar sa brojnim ministrima energetike.
-
Samsung će lansirati novi savitljivi pametni telefon.
Četvrtak, 10. jul
-
U SAD će biti objavljeni podaci o zahtevima za nezaposlenost. Održaće se i aukcija tridesetogodišnjih obveznica.
-
NBS će odlučivati o kamatnim stopama.
-
Surs će objaviti podatke o indeksima industrijske proizvodnje.
-
U Rimu će se održati konferencija o ukrajinskom oporavku.
-
Član izvršnog odbora ECB Piero Cipollone će govoriti o digitalnom evru u Ljubljani.
Petak, 11. jul
-
U Ujedinjenom Kraljevstvu će biti objavljeni podaci o BDP-u i industrijskoj proizvodnji.
-
U Nemačkoj će biti objavljeni podaci o inflaciji.
-
Međunarodna agencija za energiju će objaviti izveštaj o naftnom tržištu.
-
Poreska reforma nove nemačke vlade će proći kroz odobrenje u gornjem domu Bundestaga.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...