Investitorke su danas sve više prisutne na tržištu kapitala, na kome se prepoznaje njihov sve veći uticaj i doprinos različitim industrijama. Brojne žene danas uspešno vode investicione kompanije i upravljaju fondovima ili ulažu na ličnom nivou, pri čemu se suočavaju sa različitim izazovima sa kojima se susreću u industriji u kojoj su istorijski dominirali muškarci. Jedan od njih su često još uvek rodna diskriminacija.
Da li postoji rodna diskriminacija kada je reč o investiranju i koliko je očigledna? Uzimajući u obzir biološke, psihološke i društveno uslovljene karakteristike polova, postoji uverenje da su žene opreznije pri investiranju, dok su muškarci skloniji rizičnim ulaganjima. To potvrđuju i rezultati različitih studija. Istraživanje finansijske istraživačke organizacije Morningstar iz 2022. godine je, na primer, dokazalo da su žene sklonije konzervativnim i dugoročnim investicijama, dok su muškarci skloniji rizičnim ulaganjima.
Utvrđeno je da su investitorke za 18 odsto više nego muškarci spremne da razmotre promenu finansijskog savetnika, a još zanimljiviji je podatak da čak 70 odsto udovica-investitorki menja savetnika u roku od godinu dana nakon smrti partnera. Investitorke su prijavile da njihovi savetnici pretpostavljaju kako one imaju nisku toleranciju na rizik i da ih zanimaju održivi fondovi. Posledično, ženama je na raspolaganju ograničen izbor mogućnosti za investiranje.
Opširnije

Evropa u minusu - berze na kontinentu tonu
Akcija kompanije Stellantis pala je za sedam odsto, a Mercedes Benz za dobrih četiri odsto.
04.03.2025

Pregled berze - 'Treba ponovo napisati evropski investicioni priručnik'
Glasine o slabljenju evra jenjavaju.
06.03.2025

Šta je Warren Buffett napisao u godišnjem pismu akcionarima
U subotu je objavljeno dugo iščekivano godišnje pismo legendarnog američkog investitora Warrena Buffetta akcionarima njegove firme Berkshire Hathaway.
27.02.2025

Ruska berza je posle tri godine rata sada 'više minsko polje nego dobra investicija'
Rusko tržište akcija dosad poraslo 11 odsto, na krilima mirovnih pregovora.
25.02.2025
Muškarci orijentisani na kratkoročne profite
Važno je naglasiti da su razlike uvek subjektivne, kao i da se ne odnose samo na pol, upozorava Barbara Gačnik, zamenica šefa upravljanja portfoliom kompanije Sava Infond.
"Žene su generalno malo promišljenije, manje impulsivne, disciplinovanije, dok su muškarci tradicionalno skloniji riziku, zbog čega češće menjaju investicione strategije. Žene češće upravljaju fondovima misleći na dugoročnu sigurnost i stabilnost investicije. Muškarci mogu biti više orijentisani na postizanje kratkoročnih profita", kaže Gačnikova, koja upravlja fondom sa investicionom strategijom ulaganja u SAD i zdravstvo. Uprkos tome što je u timu menadžera zajedničkih fondova jedina žena, predrasude na račun pola u svom radu ne primećuje.
Depositphotos
"Studija velike investicione kompanije Fidelity Investments dokazala je da žene često bolje upravljaju svojim investicijama zbog manje impulsivnog odlučivanja, dok muškarci često postižu više prinose, ali uz veće rizike.
Istraživanja kompanije S&P Global takođe su razmatrala kako se različite strategije ulaganja razlikuju u zavisnosti od pola, pri čemu je utvrđeno da žene često investiraju u stabilnije i manje rizične instrumente, kao što su penziona ulaganja, nekretnine i investicije u sopstveni posao. Pri tome više koriste pasivne investicione strategije, kao što su ulaganja u indeks fondove ili diverzifikovane portfolije, koji omogućavaju dugoročne i stabilne prinose bez preciznog praćenja tržišta.
Žene u manjini, ali trend je pozitivan
Svet investicija je još uvek pretežno muški svet, ali pojavljuje se sve više talentovanih i iskusnih žena sa odličnim rezultatima", kaže stručnjak Nataša Williams, osnivačica i izvršna direktorka investicione kompanije Cadro u Londonu.
Da je tendencija pozitivna i da finansijska industrija postaje sve zanimljivija i za žene, smatra i Gačnikova. "Sve je više investicionih analitičarki, savetnica i menadžerki. Ali još uvek smo u manjini."
Prema najnovijim podacima, investicione preferencije žena razvijaju se sa sve većim učešćem na različitim finansijskim tržištima. Fidelity.com izveštava da su žene postale znatno aktivnije na berzama: od oktobra 2024. godine, 71 odsto žena poseduje investicije na berzi, što predstavlja povećanje od 18 odsto u poređenju sa 2023. godinom.
Među predstavnicama nežnijeg pola ostalo je popularno investiranje u sigurnu budućnost sa štednim računima, a sastavni deo ženskih investicionih portfolija ostaju i zajednički fondovi, nekretnine i obveznice, jer nude fiksni prinos i manji rizik u poređenju sa akcijama.
Prema iskustvu Williams, radi se o tome da su žene spremne da ulože dosta vremena u odlučivanje i procenu rizika, zato ih možda smatramo pristalicama nižih rizika. Zapravo, to možemo razumeti kao odraz velike želje za razumevanjem i informisanjem, te manje potrebe da slede razmišljanje stada.
Poznate investitorke
Iako finansijska industrija zasad ostaje domen jačeg pola, u svetu se afirmisalo nekoliko uspešnih investitorki. Neke od njih su:
Mary Meeker - jedna od najpoznatijih tehnoloških investitorki, poznata po svom radu u Kleiner Perkins, kao i po svojoj analizi internet tržišta.
Abigail Johnson - izvršna direktorka i predsednica Fidelity Investments, jedne od najvećih kompanija za upravljanje investicijama u SAD.
Mellody Hobson - predsednica Ariel Investmentsa i dugogodišnja članica upravnog odbora u više velikih kompanija.
Cheryl Sandberg - dugogodišnja izvršna direktorka Facebooka (danas Meta), koja je sarađivala sa različitim investicionim kompanijama i rizičnim kapitalistima, kao što su Greylock Partners i Benchmark Capital.
Cathie Wood - kontroverzna osnivačica i izvršna direktorka ARK Invest, poznata po svojim ulaganjima u tehnološke i inovacione sektore.
Vreme je da se finansijski svet modernizuje
Poznata investitorka Chatie Wood je za portal CNBC (engl. Consumer News and Business Channel) izjavila da se nada finansijskoj budućnosti sa manje seksizma i da će kompanije u koje ulaže pomoći da se utaba taj put. Dodaje da je krajnje vreme da se tradicionalni finansijski svet modernizuje i da će to i učiniti - sa novim tehnologijama. "Inovacije izjednačavaju konkurentske uslove", uverena je Cathie Wood.
Žene koje žele započeti svoj put na polju finansija moraju imati pristup potrebnim resursima, kao što su investicije, mentorstvo i mreže preduzetnika kao podršku. Finansijska industrija je, naime, još uvek često obeležena stereotipima da je to muško područje, međutim, treba težiti ka okruženju u kojem su žene jednako uključene i cenjene. Poslednjih nekoliko godina tako raste broj organizacija i inicijativa koje podržavaju žene pri ulaganju, kao što su Ellevest, Girls Who Invest, The All Raise Organization, Women in Finance Network (WiFN) i druge.
Tako i Barbara Gačnik naglašava značaj politike kompanija koje podstiču raznolikost. "Ohrabrujuće je takođe što su brojne žene osnivačice ili liderke kompanija i startapova koji se fokusiraju na dostupnost finansija i poboljšanje finansijske pismenosti", zaključuje.