Prinosi na državne obveznice su porasli, a cene akcija pale nakon što je Zavod za podatke o tržištu rada Sjedinjenih Američkih Država objavio podatke o zaposlenosti koji su prevazišli očekivanja analitičara.
Broj radnika, ne računajući sezonske radnike u poljoprivredi kao i zaposlene u neprofitnim organizacijama, porastao je za 528.000 u poslednjih mesec dana, dok je medijalna procena iz Bloombergove ankete bila da će se broj zaposlenih povećati za 250.000.
Iako su optimistični ekonomski podaci najčešće razlog za rast cena akcija i obveznica u državi, investitori su smanjenje stope nezaposlenosti shvatili kao potvrdu da će Federalne rezerve još slobodnije moći da podižu kamatne stope u borbi sa rekordnom inflacijom.
Opširnije
Cena nafte najniža u šest meseci zbog straha od recesije
Cene nafte spustile su se na najniži nivo u šest meseci.
05.08.2022
Amazon kupuje proizvođača roomba usisivača za 1,65 milijarde dolara
Amazon će iRobot platiti 61 dolar po akciji.
05.08.2022
Šefovi kompanija na S&P 500 sve zabrinutiji za privredu
Direktori S&P 500 kompanija nisu bili ovoliko zabrinuti za privredu od 2020.
04.08.2022
"Ovaj izveštaj odgovara eksploziji cena", rekao je Neil Dutta, glavni ekonomista u Renaissance Macro Research. "Fed mora da uradi još mnogo toga", dodao je Dutta za Bloomberg.
Slično razmišlja i Win Thin iz kompanije Brown Brothers Harriman & Co. "Sve je više njih koji očekuju podizanje od 75 baznih poena, što je i logično. Iako nas očekuje još jedan izveštaj o tržištu rada pre septembarskog sastanka, podizanje od 0,75 procentnih poena je gotovo sigurno, osim ako se desi katastrofa."
Tržišta u Evropi, gde su fjučersi ukazivali na dobitke pre otvaranja, takođe su današnji dan zatvorila u crvenom. Podsećamo da je američki izveštaj objavljen pre kraja trgovanja u Evropi, pa su i akcije na starom kontinentu reagovale negativno na naznake još oštrijih poteza Feda.
Tehnološki sektor evropskog indeksa Stoxx 600 izgubio je preko dva odsto vrednosti u odnosu na prethodni dan. Nemački DAX pao je za 0,65 odsto, CAC 40 za 0,63 odsto, dok je britanski FTSE 100 dan završio 0,11 niže u odnosu na četvrtak. Na nedeljnom nivou, vrednost akcija u Evropi je porasla.
Na Wall Streetu, vrednost Dow Jones Industrial Average indeksa je na kraju trgovanja porasla za 0,23 odsto, dok je S&P 500 izgubio 0,17 odsto svoje vrednosti. Nasdaq 100, koji sačinjavaju najveće tehnološke kompanije u SAD, potonuo je 0,78 odsto.
Prinos na desetogodišnje obveznice je pred zatvaranje tržišta porastao za 15.4 baznih poena, dok je prinos na dvogodišnjim bio veći za 20.5 baznih poena u odnosu na prethodni dan.
Cene nafte, koje su rasle tokom dana, na kraju su pale i na dvenvnom i na nedeljnom nivou. "Nafta je probila nekoliko tehnoloških barijera i ove nedelje dovela do 'krvoprolića' svih onih koji su verovali u super-ciklus", rekla je za Bloomberg Rebecca Babin iz kompanije CIBC Private Wealth Management.
Pred kraj trgovanja u Njujorku, Brent fjučersi za oktobar su pali za 9,6 odsto na nedeljnom nivou, dok su West Texas Intermediate (WTI) fjučersi za septembar izgubili više od 10 odsto svoje vrednosti.
-- u saradnji sa Isabelle Lee, Emily Graffeo, Elaine Chen