Ovaj ponedeljak je jedan od najtežih trgovačkih dana za akcije koje se nalaze u indeksu S&P 500, još od perioda globalne finansijske krize iz 2007. godine. Četiri sata od otvaranja Wall Streeta, više od 2,3 milijarde akcija promenilo je vlasnika. Tako nešto nije viđeno u poslednjih 15 godina.
Dow Jones Industrial Average je pao za 1.000 poena ili 2,5 odsto u toku trgovanja, a Nasdaq Composite je skliznuo 3,6 odsto.
Nvidia je kompanija koja je najviše zainteresovala trgovce u ponedeljak na američkoj berzi. Sve kompanije iz reda tzv. veličanstvenih sedam registrovale su pad vrednosti akcija u nekom trenutku, mada su kasnije umanjile gubitke.
Opširnije
Indeks volatilnosti porastao najviše od vremena kovida, Evropa u crvenom
Evropa je u ponedeljak poklekla pred pritiskom zaoštravanja ekonomske situacije u SAD. Tamošnja kolebanja akcija i masovna rasprodaja doveli su do potopa tržišta na svetskom planu.
05.08.2024
Nvidia nastavlja da tone, više od 455 akcija u crvenom
Samo nekoliko minuta nakon otvaranja američkog tržišta, više od 455 akcija je u crvenom, među kojima najdublje tonu Nvidia, Super Micro Computer i Citigroup.
05.08.2024
Belex ne prati pad na svetskim berzama, tržište previše plitko
Promet je, kao i obično, bio skroman, pa ne treba da čudi što tržište kapitala nije dovoljno razvijeno da verno predstavi i prati osnove tržišnih kretanja.
05.08.2024
Wall Street na otvaranju u minusu posle rasprodaje u Aziji
Rasprodaja različitih klasa imovine na svetskim tržištima u ponedeljak je dovela do drastičnog pada cena.
05.08.2024
Tehnološke akcije i u SAD i u Evropi nisu mogle proći nezapaženo, a bolje od njih kotirale su se akcije najvećih američkih banaka. Podsećamo, tržišta su se uzjogunila u ponedeljak ujutru zbog zabrinutosti oko američke ekonomije, pri čemu investitori naslućuju da bi Fed mogao da smanji kamate pre najavljenog okvirnog datuma (septembar).
Kada je reč o SAD, na tri faktora treba obratiti posebnu pažnju:
-
Prošlonedeljni izveštaj o tzv. mekim poslovima (engl. soft jobs) i podaci o proizvodnji podstakli su zabrinutost da je Fed prespor u procesu smanjivanja stopa. Zaostali rast i manji dobici plata mogu naštetiti bankarskim kreditima.
-
Proračuni oko američkih izbora su još jedan faktor na koji treba obratiti pažnju kada je reč o bankama koje se smatraju pobednicima ako se Donald Trump vrati u Belu kuću. Ipak, tržišta zasad pokazuju veće šanse da Kamala Harris prevlada.
-
Rastu očekivanja da će Fed reagovati ranije. Smanjenje kamatnih stopa moglo bi da pomogne bankama u neto kamatnim maržama, uz smanjenje troškova biznisa i domaćinstava, i podsticanje novih kredita.
BBDXY:IND
Bloomberg Dollar Spot
1.245,82 USD
-3,416 -0,27%
cena na otvaranju
1.250,19
prethodna cena na zatvaranju
1.249,24
ovogodišnja zarada
2,71236%
dnevni raspon
1.241,90 - 1.251,17
raspon u 52 nedelje
1.206,93 - 1.281,01
Osim za najvrednije američke kompanije, ponedeljak je bio poguban i za azijska tržišta, evropske berze, ali i gas, naftu i kriptovalute. Vrednost bitcoina je sa 62.000 dolara u petak pala na 52.000 dolara u ponedeljak.
Akcije Nvidije su varirale, oslabivši 6,5 odsto neko vreme nakon otvaranja berze, a Apple je pao skoro četiri odsto nakon što je kompanija Warrena Buffetta prepolovila svoj udeo u proizvođaču iPhonea. Berkshire Hathaway Inc. je poziciju u Appleu smanjio sa 140 na 84 milijardi dolara.
Tesla je tokom trgovanja pala 3,9 odsto, a Super Micro Computer 3,2 odsto.
Po zatvaranju trgovanja, Dow je pao 2,7 odsto, S&P 500 za 3,2 odsto, a Nasdaq-100 za 3,2 odsto.
Presedan od 2022. godine
Prinos na dvogodišnje obveznice SAD veći je od desetogodišnjih obveznica - prvi put od pretprošlog jula, jer su strahovi od ekonomskog pada naveli trgovce da se klade na Fedovo oštro ublažavanje monetarne politike.
To je ključna prekretnica za tržište trezorskih zapisa, gde su kratkoročni prinosi duže bili veći od dugoročnih (stvarajući obrnutu krivu prinosa), otkako je Fed započeo seriju od 11 povećanja kamatnih stopa u ukupnom iznosu od više od pet procentnih poena u martu 2022. godine.
Do zaokreta je došlo jer se investitori klade da će Fed i ostale centralne banke postati agresivnije u snižavanju kamatnih stopa, usred sve veće zabrinutosti da privredni rast posustaje brže nego što se očekivalo pre samo nekoliko nedelja.
Ostalo
Nafta dan završava mešovito: brent se oporavio na 76,8 dolara po barelu, dok je WTI skliznuo na 73,4 dolara. Svi metali su pali, a najviše paladijum, platina i srebro. Bitcoin na zatvaranju trgovanja u Njujorku vredi oko 53.000 dolara, a ether skoro 2.400 dolara.