Evropa je u ponedeljak poklekla pred pritiskom zaoštravanja ekonomske situacije u SAD. Tamošnja kolebanja akcija i masovna rasprodaja doveli su do potopa tržišta na svetskom planu, a Azija je prošla najgore.
Na samom početku ove nedelje trgovanja, indikator volatilnosti VIX porastao je na 64,06, odnosno na najviši nivo od perioda virusa korona, usled zabrinutosti zbog nadolazeće recesije u SAD.
Panevropski indeks Stoxx 600 je do 14.40 sati po londonskom vremenu pao 3,2 odsto, pri čemu su pojedinačni sektori i glavne regionalne berze skliznule još dublje u crveno. Tehnološke akcije u Evropi pale su za pet odsto pre nego što su neznatno smanjile gubitke na 3,3 odsto. Takav rezultat je, svakako, bolji od onog u SAD.
Opširnije
Nvidia nastavlja da tone, više od 455 akcija u crvenom
Samo nekoliko minuta nakon otvaranja američkog tržišta, više od 455 akcija je u crvenom, među kojima najdublje tonu Nvidia, Super Micro Computer i Citigroup.
05.08.2024
Belex ne prati pad na svetskim berzama, tržište previše plitko
Promet je, kao i obično, bio skroman, pa ne treba da čudi što tržište kapitala nije dovoljno razvijeno da verno predstavi i prati osnove tržišnih kretanja.
05.08.2024
I cene evropskog gasa pale zbog haosa na svetskim tržištima
Referentni fjučersi pali su čak 4,5 odsto, prateći rasprodaju na tržištu nafte i širim finansijskim tržištima.
05.08.2024
Wall Street na otvaranju u minusu posle rasprodaje u Aziji
Rasprodaja različitih klasa imovine na svetskim tržištima u ponedeljak je dovela do drastičnog pada cena.
05.08.2024
Do agresivne kupovine tehnoloških akcija u Evropi došlo je oko 17 časova po lokalnom vremenu, a Stoxx 600 je smanjio pad na 0,8 odsto u 17.22, čime je nadmašio sve sektore. Najvrednija kompanija u regionu, ASML iz Holandije, uhvatila je zamah ka zelenoj teritoriji, iako je u jednom momentu registrovala pad od skoro 11 odsto.
Najviše su posrnule akcije u sektorima automobila, maloprodaje, finansija i rudarstva (više od tri odsto), a na sva svetska dešavanja odreagovali su i nafta i gas. Trgovci su zabrinuti i zbog moguće eskalacije sukoba na Bliskom istoku, tako da su referentni fjučersi gasa pali čak 4,5 odsto.
U međuvremenu u Rusiji, drugom najvećem dobavljaču tečnog prirodnog gasa u Evropi, pojavljuju se znaci da projekat Arctic LNG-2, koji su sankcionisale SAD, počinje da puni gorivo. Prema satelitskim snimcima, veliki brod je pristao u fabriku prošle nedelje, dok brodski transponder pokazuje da se nalazi na drugom mestu, što je uobičajeno za tanker.
Podsećamo da je Evropska centralna banka (ECB) tokom jula koristila letnju pauzu, čekajući novo smanjenje kamata na jesen, mada trgovci, po svemu sudeći, očekuju da Fed i druge svetske centralne banke te poteze ipak povuku ranije.
ECB je dobila niz novih podataka na kojima će zasnivati svoje odluke o daljem pravcu monetarne politike.
Poslovna aktivnost privatnog sektora evrozone (merena PMI indeksom) nastavila je da raste, ali sporije, i to za 0,7 indeksnih poena.
"Ekonomija evrozone je rasla brzinom puža u julu. Sektor usluga nije nastavio oporavak, a pad industrije se nije promenio ni najmanje", rekao je glavni ekonomista HCOB Dr. Cyrus de la Rubia u izveštaju.
U Nemačkoj je situacija bila još gora, pa je PMI indeks (osim toga što je pao), ušao u takozvanu zonu kontrakcije, koja ukazuje da bi privreda kasnije mogla da zabeleži pad.
Osim toga, prodaja električnih vozila u ovoj zemlji pala u julu, što ukazuje da kupci sve više odustaju od EV tržišta otkako su krajem prošle godine ukinute subvencije. Registracija automobila na baterije pala je za 37 odsto na najvećem evropskom tržištu automobila, na 30.762 vozila, u poređenju sa 2023, saopštila je u ponedeljak nemačka savezna Uprava za motorni saobraćaj KBA, preneo je Bloomberg. To je najveći pad od decembra, kada je nemačka vlada iznenada ukinula subvencije za EV.
Indeksi i valute
Svi evropski indeksi dan završavaju u crvenom, a najviše su potonuli madridski IBEX 35 (-2,34 odsto) i milanski FTSE MIB (-2,27 odsto). Sledi Stoxx 600 s padom od 2,17 odsto, pa londonski FTSE 100 koji je slabiji za 2,04 odsto. Nemački DAX je skliznuo 1,82 odsto, a francuski CAC 40 1,42 odsto.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,0964 USD
+0,0053 +0,49%
cena na otvaranju
1,0909
prethodna cena na zatvaranju
1,0911
ovogodišnja zarada
-0,40760%
dnevni raspon
1,09 - 1,10
raspon u 52 nedelje
1,04 - 1,11
Evro je na kraju trgovačkog dana u Evropi u plusu, a britanska funta je pala.
Jedinstvena valuta je skočila na najviši nivo prema dolaru u poslednjih sedam meseci, kao znak da je američka ekonomija mnogo slabija nego što se ranije mislilo. Porasla je do 0,9 odsto na 1,1008 dolara, najviše od početka januara.
Dok je Evropska centralna banka već počela da ublažava monetarnu politiku smanjenjem kamatne stope za četvrtinu poena u junu, trgovci se klade da bi naposletku mogla sniziti troškove zaduživanja manje agresivno od Feda u 2024.
(Ažurirano kroz ceo tekst).