Pre nego što se investitori previše uzbude zbog julskog rasta akcija, evo nečega što treba imati na umu: avgust i septembar su istorijski dva najgora meseca za S&P 500 indeks.
Uprkos rastu od 12,6 odsto u odnosu na najniži nivo od 3.666,77 dostignut 16. juna, S&P 500 bi se mogao suočiti sa pretnjom, i to neposredno nakon što je imao najbolji mesec od novembra 2020. Menadžeri portfelja raspravljaju da li akcije mogu da zadrže nedavne dobitke, pošto su Federalne rezerve i dalje na putu da povećaju kamatne stope, a ekonomija šalje zabrinjavajuće signale recesije.
Znanje sa Volstrita pokazuje da je oktobar najopasniji mesec za berzu zbog krahova 1929, 1987. i 2008. Avgust i septembar su zapravo gori, što dokazuje podatak da je S&P 500 u proseku padao od 0,6 odsto u avgustu, odnosno 0,7 odsto u septembru tokom prošlih 25 godina.
"Da li je rast trajan?", upitao je Yung-Yu Ma, glavni investicioni strateg u BMO Wealth Management. "Trenutno bi makroekonomsko okruženje moglo lako da odvede tržište na bilo koju stranu."
Osim istorijskih trendova, još jedan faktor sa kojim će se ove godine suočiti akcije su američki izbori na sredini mandata. Berza nailazi na prepreke zbog potencijalne promene politike u Vašingtonu, ali se oporavlja na kraju godine kada stignu rezultati.
Treći kvartal u toku izborne godine ima tendenciju da bude najnestabilniji od svih u četvorogodišnjem predsedničkom ciklusu. Od 1944. godine beleži prosečni pad od 0,5 odsto, što je drugi najveći posle prosečnog pada od 1,9 odsto u drugom kvartalu, prema investicionoj istraživačkoj firmi CFRA.
Naravno, akcije bi mogle i da skoče nakon rasta od devet odsto S&P 500 prošlog meseca. Investitori su podeljeni oko toga gde će dalje ići berza. Jonathan Krinsky, glavni tržišni tehničar u BTIG-u, veruje da je berza spremna za još jedan pad u avgustu i septembru.
"Nemojte se ponovo zavaravati", rekao je Krinsky klijentima u poruci.
To odražava mišljenje Morgan Stanley i Goldman Sachs Group, koji predviđaju još veći pad pod pretpostavkom da akcije nisu u potpunosti uračunale rizik od recesije. Na drugoj strani su stratezi poput onih iz JPMorgan Chase & Co, koji vide bolju perspektivu na osnovu očekivanja da je blagi ekonomski pad već uračunat u akcije.
"Volstrit je bio hiperfokusiran na potencijal za recesiju, ali sada se narativ brzo pomerio ka nadi da je inflacija možda dostigla vrhunac", rekao je Ma.