Vrednost italijanskih obveznica je porasla, a prinosi na desetogodišnje državne obveznice pali su ispod tri odsto prvi put od maja usled optimizma investitora zbog namere nove vlade Italije da se drži obaveza iz ugovora sa Evropskom unijom. Ispunjenje obaveza bi Italiji omogućili pristup fondovima vrednim 200 milijardi evra (205 milijardi dolara).
Prinosi na italijanske desetogodišnje dužničke hartije od vrednost pale su oko 10 baznih poena na 2,92 odsto. Tako je razlika u prinosima na italijanske obveznice i nemačke obveznice smanjena na 210 baznih poena. Vrednost italijanskih obveznica u odnosu na nemačke dužničke hartije od vrednosti je poslednji put ovim tempom i ovako dugo rasla u junu.
Ovakva kretanja su bila više nego dovoljna da potru gubitke zabeležene nakon najave ostavke premijera Italije Marija Draghija. Vanredni izbori će biti održani u septembru.
Opširnije
Politička scena u Italiji unosi dodatnu nervozu na tržišta
Draghijev odlazak bi verovatno doveo do prevremenih izbora.
20.07.2022
Italijanska kriza mogla bi ubrzati ECB
Objava novog instrumenta očekuje se u četvrtak.
18.07.2022
Šta podrazumeva TPI - novi instrument ECB-a
Evropska centralna banka objavila je danas da je usvojila novi instrument koji bi trebalo da spreči drastične razlike u prinosima na obveznice različitih članica
21.07.2022
ECB iznenadila, podigla kamate za 0,5 pp
Tri ključne stope će tako iznositi 0,5 odsto, 0,75 odsto i nula odsto, navodi ECB u saopštenju.
21.07.2022
"Pad prinosa je rezultat verovanja da izborna kampanja i nova vlada neće dovoditi u pitanje Draghijevu fiskalnu politiku i plan za reforme", rekao je Antoine Bouvet, analitičar zadužen za kamatne stope u kompaniji ING Groep NV, i dodao da smo "tek na početku procesa i da bi on bio oprezan u donošenju zaključaka".
Bloomberg je u petak pisao da liderka desničarskog pokreta Giorgia Meloni, koja se trenutno kotira najbolje od svih kandidata za premijersko mesto, planira da zauzme isti stav po pitanju budžeta Evropske unije. To je doprinelo zaustavljanju rasprodaje obveznica koje je nastalo delom i kao rezultat odluke Evropske centralne banke (ECB) da pooštri svoju monetarnu politiku prvi put u prethodnih 10 godina. Ovaj potez je protumačen kao potencijalno vrlo štetan za visoko zadužene zemlje poput Italije.
Kao nagoveštaj izazova koji očekuju Italiju, pokazatelj ekonomske aktivnosti kompanije S&P Global je registrovao pad u julu, što je peti mesec zaredom i najgori rezultat od juna 2020.
Skok vrednosti donekle olakšava poziciju ECB, koja se obavezala da reaguje ako troškovi zaduživanja Italije previše porastu u odnosu na Nemačku. Razlika je dostigla gotovo 250 baznih poena nakon pada Draghijeve vlade, a neki investitori su mislili da je nivo od 250 poena prag nakon kojeg bi ECB reagovala.
Italijanski indeks FTSE MIB je zabeležio veći rast od ostalih berzanskih indeksa u Evropi, a najveći rast je ostvario bankarski sektor.