Najveći berzanski indeksi u Sjedinjenim Američkim Državama nedelju su završili sa mešovitim rezultatom, a glavne vesti došle su od statističkih agencija i iz Kongresa.
Raspoloženje potrošača u SAD u septembru se pogoršalo, ali je zato nešto optimističniji ton došao sa strane izveštaja o kretanju cena. Naime, Federalne rezerve kao omiljeno merilo rasta cena uzimaju bazni indeks troškova lične potrošnje (takozvani bazni PCE indeks). Ovo merilo je u avgustu poraslo za 0,1 odsto, što je najmanji mesečni rast od avgusta 2020. godine.
Ukupni PCE indeks, koji uzima u obzir i promenljive kategorije poput energije i hrane, upravo zbog cena energenata je skočio za 0,4 odsto u avgustu.
Opširnije
Direktori najvećih američkih banaka svedočiće u Senatu
Pred senatorima će se naći čelnici kompanija JPMorgan, Bank of America Corp, Citigroup, Goldman Sachs, Bank of New York Mellon, Morgan Stanley, State Street Corp. i Wells Fargo & Co.
29.09.2023
Poslovi su ključni za Fedovu ocenu tražnje i cena, kaže zvaničnik
Thomas Barkin kaže da ima dovoljno vremena da Fed vidi efekte trenutnih povećanja.
29.09.2023
Kashkari: Fedu bi blokada vlade olakšala posao
"Blokada vlade ili duži štrajk u automobilskoj industriji mogli da posao urade umesto nas", rekao je Neel Kashkari.
27.09.2023
Dimon upozorava da svet nije spreman za stopu Feda od sedam odsto
Razlika između pet i sedam odsto je bolnija od one između tri i pet odsto, smatra izvršni direktor JP Morgana.
26.09.2023
Ovaj izveštaj je verovatno i poslednji statistički izveštaj koji će biti objavljen pre nego što se predstavnici u Kongresu dogovore oko finansiranja vlade i okončaju blokadu koja nastupa prvog oktobra, piše Bloomberg.
Održivi nizak rast baznog PCE indeksa je preduslov promene politike Federalnih rezervi, koje su na prethodnom sastanku stope ostavili nepromenjenim, ali su najavili još jedno moguće podizanje cena zaduživanja.
Kako dodaju iz Bloomberga, potrošnja je eksplodirala u prethodnih par meseci, ali je avgust doneo promene. Prihodi su i dalje visoki zahvaljujući stanju na tržištu rada, ali združeni efekti viših cena, skoka cene goriva i nastavka otplate studentskih kredita prete da kupovnu moć obore još više. Ovo svakako deluje dezinflatorno, ali isto tako može da zemlju lakše gurne u recesiju.
BBDXY:IND
Bloomberg Dollar Spot
1.265,54 USD
-0,6920 -0,05%
cena na otvaranju
1.265,53
prethodna cena na zatvaranju
1.266,23
ovogodišnja zarada
1,546286%
dnevni raspon
1.260,40 - 1.266,76
raspon u 52 nedelje
1.197,88 - 1.357,93
U centru pažnje i danas su bili pregovori u Kongresu, gde se još uvek nije došlo do sporazuma o novom budžetu koji bi sprečio blokadu vlade.
Joydeep Mukherji, direktor u kompaniji S&P Global Ratings, za Bloomberg je rekao da bi blokada vlade pre naštetila projekcijama privrednog rasta zemlje nego njenom kreditnom rejtingu.
Ako blokada počne prvog oktobra, "savezna vlada će nastaviti da pruža osnovne usluge i plaća potraživanja koja ne zavise od godišnjih budžetskih dogovora u Kongresu", dodao je.
Pored toga, saznali smo i da će se direktori najvećih banaka sa "Wall Streeta", uključujući JPMorgan Chase & Co, Citigroup Inc, Morgan Stanley i Goldman Sachs Group Inc, suočiti sa pitanjima američkih senatora, i to šestog decembra.
Predsednik Odbora za bankarski sektor Senata Sherrod Brown u petak je najavio saslušanje koje će zatvoriti 2023. godinu koja je za finansijske kompanije u Vašingtonu bila obeležena izazovima. Regionalna bankarska kriza, do koje je došlo ranije ove godine, dovela je do toga da se poslovanje banaka podrobnije prati.
Indeksi Dow Jones Industrial Average i S&P 500 nazadovali su za po 0,47 i 0,27 odsto, dok je tehnološki indeks Nasdaq 100 uvećao svoju vrednost za 0,08 procenata u petak.
- U pisanju teksta pomogli Reade Pickert i Michael Mackenzie.