Investitori u SAD i Evropi nedelju su počeli optimistično, a sama sedmica pred nama biće obeležena objavljivanjem mnoštva statističkih izveštaja koji bi ulagačima trebalo da stvore jasniju sliku o budućim potezima centralnih banaka.
Pored nedeljnih podataka o tržištu rada u SAD, čekaju nas mesečni izveštaji koje će i Federalne rezerve i Evropska centralna banka sigurno obratiti pažnju.
U SAD, to je najpre izveštaj o raspoloženju potrošača, koji će biti objavljen u utorak, dok će isti izveštaj za evrozonu biti objavljen dan kasnije.
Opširnije
Ćutanje Lagarde rasplamsalo debatu o sledećim koracima ECB
Iako je predsednica u petak napomenula da inflacija i dalje nije pobeđena, ona se nije bavila očekivanjima za sastanak koji će biti održan 14. septembra.
28.08.2023
Lagarde se drži po strani u debati o sledećem povećanju stopa
Predsednica ECB Cristine Lagarde ostala je po strani u debati o tome da li bi ECB trebalo da poveća kamatne stope.
26.08.2023
Powell pomogao dolaru da ostvari nekoliko nedelja dobitaka
Dolar je porastao dok su američke državne obveznice pale.
25.08.2023
Powell signalizirao da će Fed nastaviti podizanje stopa ako bude potrebno
Jerome Powell je rekao da je Fed spreman da dodatno podigne kamatne stope ako bude potrebno.
25.08.2023
U četvrtak će evrozonu sačekati najbitniji statistički izveštaj ove nedelje, odnosno podaci o potrošačkim cenama u monetarnoj zajednici. Analitičari koje je Bloomberg anketirao očekuju da će bazna inflacija sa julskih 5,5 u avgustu usporiti na 5,3 odsto.
Iako je Christine Lagarde, predsednica ECB-a, u petak napomenula da inflacija i dalje nije pobeđena, ona se nije bavila očekivanjima za sastanak koji će biti održan 14. septembra, dajući kolegama prostor da javno raspravljaju o potrebi za povećanjem troškova zaduživanja baš u trenutku kada ključni statistički podaci.
Izveštaj o potrošačkim cenama će biti ključan za jednu od najnapetijih odluka otkako je (pre više od godinu dana) počeo ciklus podizanja kamatnih stopa ECB-a. Zvaničnici se pitaju da li je dodatno pooštravanje monetarne politike imperativ, ili su ekonomske projekcije dovoljno sumorne da opravdavaju pauzu.
Oni koji su zajedno sa Lagarde prisustvovali konferenciji Federalnih rezervi u Džekson Holu čuli su predsednika Feda Jeromea Powella koji je rekao da će troškovi zaduživanja SAD ostati visoki i da bi mogli još da porastu.
"Naše mišljenje ostaje da će septembarski sastanak biti neizvestan – ali očekujemo da će ECB na kraju zbog bazne inflacije ponovo podići stope", napisali su David Powell i Maeva Cousin iz Bloomberg economicsa.
Nasuprot tome, ekonomisti Berenberga na čelu sa Holgerom Schmiedingom promenili su svoju prognozu u petak pre Lagardeinog govora i sada misle da su šanse za pauzu 60 odsto, za razliku od prethodnih 40.
Pored podataka o inflaciji i privrednom rastu pojedinačnih zemalja, komentari zvaničnika će takođe privući pažnju investitora nakon nedelja ćutanja tokom letnje pauze.
Sa možda i većom pažnjom investitori će pratiti i dešavanja u SAD. "Ova nedelja je bitna jer ćemo imati bolji uvid u elemente na kojima se zasnivao prethodni otpimizam berzi", rekao je Tom Essaye, bivši trgovac u Merrill Lynchu koji je od onda osnovao bilten The Sevens Report.
Nemački DAX i francuski CAC 40 napredovali su za po 1,07 i 1,32 odsto na kraju trgovanja, dok je britanski FTSE 100 bio u tek simboličnom plusu. Ako govorimo o američkim indeksima, Dow Jones Industrial Average i S&P 500 uvećali su svoju vrednost za po 0,62 i 0,63 procenata, dok je tehnološki indeks Nasdaq 100 napredovao za 0,74 odsto u odnosu na nivo od petka.
U pisanju teksta pomogla Rita Nazareth.